Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Chrzan tarty – zastosowanie w kuchni i medycynieJeszcze kilka lat temu chrzan tarty wykorzystywany był wyłącznie w kuchni jako fenomenalny środek konserwujący. Jego podstawowym zadaniem było zapobieganie psuciu się różnorodnych przetworów i mięs. W dzisiejszych czasach w dalszym ciągu do wielu przetworów dodaje się liście chrzanu, ale produkt ten odgrywa również znaczącą rolę w medycynie.

Chrzan w kuchni

W chwili obecnej chrzan tarty kojarzony jest przede wszystkim jako przyprawa, której nigdy nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Produkt ten występuje obowiązkowo razem z młodymi buraczkami w postaci popularnej ćwikły. Na polskich stołach bardzo dużą popularnością cieszy się również chrzan z octem, który dodawany jest do zimnych mięs, ryb w galarecie, czy też do gorących mięs gotowanych.

chrzan-tarty-1

W Polsce z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się nie tylko tradycyjny chrzan tarty, ale również jego odmiany. Na półkach sklepowych możemy znaleźć między innymi chrzan japoński, czyli popularne wasabi, który jest podstawowym składnikiem sushi.

Chrzan w medycynie

Tarty chrzan zawiera wiele substancji antynowotworowych oraz substancji antybakteryjnych. Najpopularniejsze z nich to między innymi: fitoncydy, lizozym oraz alkohol fenyloetylowy, dzięki czemu może działa bardzo silnie na nasz organizm, jak naturalne syntetyczne antybiotyki. Pamiętać należy o tym, że gotowany chrzan traci bardzo wiele swoich właściwości zdrowotnych, dlatego też powinno spożywać się go na surowo. Podczas gotowania usuwana jest praktycznie cała witamina C.

W medycynie ludowej bardzo często chrzan wykorzystywany jest do leczenia przeziębień i wielu innych infekcji dróg oddechowych. W aptekach możemy kupić specjalny chrzan w postaci syropu, który działa wykrztuśnie. Syrop ten to doskonała propozycja dla tych osób, które zmagają się z bardzo uciążliwym kaszlem. Osoby, które mają zatkane zatoki powinny wdychać olejki eteryczne, które unoszą się zawsze nad świeżo tartym chrzanem.

Specjalne okłady z chrzanu są również bardzo pomocne przy reumatoidalnym zapaleniu stawów i wielu innych pokrewnych chorobach. Okłady z chrzanu to także wspaniała propozycja dla tych osób, które borykają się z zapaleniem nerwu kulszowego lub mają dość silne bóle w skazie moczanowej. Tarty chrzan pomoże nam również na chore stawy oraz zapalenie ścięgien. W chorobach reumatycznych, a zwłaszcza w bólach stawowych i mięśniowych bardzo pomocna może okazać się również miazga z chrzanu.

Chrzan tarty kupisz na sklep.vitapol.pl