Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Masaż klasyczny – co warto o nim wiedziećMasaż to uznana forma terapii i profilaktyki wielu schorzeń, która od tysięcy lat służy człowiekowi. Masaż klasyczny to zbiór technik wykonywania masażu, które mogą działać uspokajająco i relaksująco lub wprost przeciwnie – pobudzająco i energetyzująco. Oddziałując na ciało i psychikę człowieka, masaż przynosi szereg korzystnych oddziaływań zdrowotnych.

 

Mądrość Wschodu zaklęta w masażu

 

Masaż to technika profilaktyki i leczenia, której początki sięgają tysięcy lat przed naszą erą. Jak niemal każda uznana forma medycyny naturalnej, masaż wywodzi się z Chin i Indii. Od tysięcy lat z powodzeniem stosowany jest w celu złagodzenia bólu, usprawnienia funkcjonowania układu ruchu, przyspieszenia regeneracji pourazowej czy zwiększenia zasięgu ruchu mięśni i stawów.

Kolejne zastosowania masażu to walka ze zmianami zwyrodnieniowymi czy stanami zapalnymi, leczenie zmian przeciążeniowych, osłabienia i zaników mięśni czy przewlekłego zapalenia nerwów. Masaż doskonale oddziałuje także na psychikę, znosząc stany napięcia nerwowego, stany depresyjne i lękowe czy bezsenność.

 

Jak wygląda zabieg masażu klasycznego?

 

Masaż klasyczny poprzedzony jest starannym wywiadem lekarskim z pacjentem, który ma na celu ocenę stanu zdrowia i zaplanowanie charakteru, liczby i częstotliwości zabiegów. Masaż klasyczny polega na wykonywaniu różnych technik masażu: głaskania, rozcierania, oklepywania, ugniatania, wibracji, wałkowania czy wstrząsania. Energiczne i mocne wykonywanie takich ruchów sprzyja pobudzeniu organizmu, zaś powolne i lekkie ruchy sprzyjają relaksacji i ukojeniu.

back-pain-1491803_960_720

Masaż wykonywany może być z użyciem preparatów poślizgowych, odżywczych, rozgrzewających, przeciwbólowych czy aromatycznych olejków. Zabieg trwa najczęściej kilkadziesiąt minut, a liczba i charakter zabiegów ustalane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Pobudzenie krążenia krwi i limfy, regeneracja mięśni, przyspieszenie gojenia stanów zapalnych czy poprawa wyglądu skóry poprzez złuszczanie naskórka i lepsze jej ukrwienie – to najważniejsze zalety masażu.

 

Przeciwwskazania do zabiegu masażu

 

Mimo znacznego bezpieczeństwa i znikomej inwazyjności, zabieg masażu nie zawsze jest możliwy do przeprowadzenia. Najważniejsze przeciwwskazania to ciąża, menstruacja, zaburzenia krzepnięcia krwi, wysoka temperatura ciała czy tętniaki i żylaki. Także obecność jakichkolwiek zmian skórnych o charakterze infekcyjnym lub innych, zlokalizowanych na obszarze ciała objętym masażem.

Inne przeciwwskazania do wykonania masażu to choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy z tendencją do krwawień, kamica nerkowa, nadciśnienie, nowotwory oraz wczesne zmiany pourazowe: zwichnięcia, złamania, nadwyrężenia mięśni i ścięgien czy skręcenia.

Artykuł powstał na bazie materiałów dostarczonych przez Medica SPA Warszawa