Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Rodzaje chorób skóry dłoniW ostatnich latach dużym problemem są choroby skóry dłoni. Należy pamiętać o właściwej pielęgnacji, ponieważ skóra jest naprawdę bardzo wrażliwa.

Ochrona dłoni

Jest to istotne zwłaszcza podczas zimy, kiedy za oknem pada śnieg, a temperatura jest ujemna. Choroby skóry dłoni mogą się rozwijać, nawet mimo właściwej i dokładnej pielęgnacji. Niestety nie da się nic zrobić z uwarunkowaniami genetycznymi i trzeba to zaakceptować.

Za rozwój niektórych chorób odpowiedzialne są pasożyty lub zarodniki grzybów. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ niektóre wirusy lub bakterie mogą być naprawdę groźne. Trzeba także pamiętać, że choroby skóry dłoni rozprzestrzeniają się w bardzo szybkim tempie. Dlatego, gdy tylko zobaczysz coś niepokojącego, należy jak najszybciej udać się do dermatologa.

Leczenie chorób skóry

Doświadczony specjalista będzie wiedział, jak to leczyć i ustali odpowiedni plan. Najczęściej występującą chorobą skóry dłoni jest obecnie grzybica. Potrafi mieć przewlekły charakter, a do tego bardzo ciężko się jej pozbyć. Niestety zdarzają się nawroty, które są szczególnie dokuczliwe dla pacjentów.

Nieleczona grzybica rąk może już po kilku dniach zaatakować stopy. Dermatofity to grzyby chorobotwórcze, które są odpowiedzialne za zakażenie. Warto mieć na uwadze, że są trochę podobne do keratyny ludzkiej. Grzybica dłoni występuje zazwyczaj okolicach kciuka oraz śródręcza. Do powstania grzybicy mogą się także przyczynić choroby ogólnoustrojowe oraz obniżona odporność.

Grzybica dłoni

Razem z grzybicą dłoni często pojawia się również grzybica paznokci, która sprawia, że paznokcie robią się żółte lub brązowe. W zaawansowanym stadium choroby paznokcie mogą się nawet rozwarstwiać. Preparaty do leczenia grzybicy są bardzo łatwo dostępne i można je dostać w aptekach. Lepiej jednak udać się do doświadczonego dermatologa, który nas dokładnie zbada i postawi diagnozę.

Kolejna warta uwagi choroba skóry dłoni to drożdżyca. Wywołują ją również grzyby, a konkretnie drożdżaki. Z reguły drożdżyca pojawia się u kobiet w przestrzeniach między palcami. U mężczyzn drożdżyca występuje naprawdę bardzo rzadko. Do głównych objawów drożdżycy można zaliczyć pękanie skóry oraz rozwarstwianie się naskórka. Prawie 10% ludzi na świecie choruje na egzemę. Przyczyną są przede wszystkim uwarunkowania genetyczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.