Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Jak wyposażyć domową apteczkę?Choć często się o tym zapomina, w każdym domu powinna znajdować się apteczka pierwszej pomocy. Być może poszczególne jej elementy są na co dzień pochowane w szafkach czy w szufladach, ale w sytuacji awaryjnej dobrze jest mieć wszystko w jednym miejscu, pod ręką. Co powinna zawierać dobrze wyposażona apteczka domowa?

Jak przygotować domowy zestaw pierwszej pomocy?

W odpowiednio zaopatrzonej apteczce powinny znaleźć się zarówno materiały opatrunkowe, jak i podstawowe leki. Nie może w niej zabraknąć również najważniejszych narzędzi medycznych takich jak nożyczki czy termometr.W przypadku zranień, otarć i ran ciętych nieodzowne będą środki odkażające takie jak woda utleniona czy spirytus salicylowy, a także różnego rodzaju opatrunki: plastry, jałowe gaziki i bandaże. Aby w bezpieczny sposób przeprowadzić opatrzenie rany, na wyposażeniu apteczki powinny znajdować się również rękawiczki nitrylowe. Pozwolą one uniknąć kontaktu z raną oraz ograniczą szansę wystąpienia zakażenia. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie zestawu w kilka rozmiarów rękawiczek po to, by pasowały na dłonie wszystkich domowników.

Jakie leki powinna zawierać domowa apteczka?

Przede wszystkim warto zgromadzić zapasy podstawowych środków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, przeciwbiegunkowych. Należy pamiętać, żeby w apteczce znalazły się również odpowiedniki wszystkich tych leków dopuszczone do zażywania przez dzieci.Jeśli domownicy chorują na choroby przewlekłe lub nie mogą zażywać określonych substancji należy wziąć to pod uwagę podczas uzupełniania apteczki.

Gdzie przechowywać apteczkę?

Domowy zestaw pierwszej pomocy należy trzymać w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. Pierwszym wyborem jest zazwyczaj łazienka, lecz ze względu na wysoką wilgotność nie jest to właściwe miejsce do przechowywania apteczki. Nie należy umieszczać jej również w pobliżu grzejników lub w szafkach sąsiadujących z piekarnikiem. Dłuższy kontakt z podwyższonymi temperaturami będzie wpływał niekorzystnie na przechowywane w apteczce leki.

Tak przygotowaną apteczkę należy regularnie kontrolować i wymieniać przeterminowane produkty. Korzystanie z leków, opatrunków czy nawet rękawiczek nitrylowych po przekroczeniu terminu ważności jest niewskazane.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa-Anmar