Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Suszone owoce i warzywa- smaczna i zdrowa przekąskaSurowe owoce i warzywa to jedne z najbardziej pożywnych produktów, jakie możemy znaleźć na sklepowych półkach. Niestety w naszym klimacie dość szybko się psują i tracą mnóstwo cennych składników odżywczych, za które tak kochamy te produkty. Właśnie dlatego warto pomyśleć o zdrowym i bardzo smacznym zamienniku czyli o suszonych warzywach i owocach.

Suszenie czyli co?

Suszenie warzyw i owoców polega przede wszystkim na usunięciu z nich niemal całej wody, w niektórych przypadkach nawet do 80-90%, przy zachowaniu sporej ilości składników odżywczych oraz smaku, zapachu i ładnego wyglądu. Nie ulega wątpliwości, że nie każde warzywo czy owoc nadają się do tego typu przetwarzania, ale znakomita większość z nich po wysuszeniu zachowuje pierwotne właściwości.

Warto pamiętać, że najbardziej polecanymi owocami do suszenia są jabłka, morele, nektarynki, brzoskwinie, gruszki, śliwki, winogrono, a także kiwi i ananas. W przypadku warzyw rewelacyjny susz dają marchew, korzeń pietruszki, seler, pomidory, rabarbar, buraki i bardzo wiele ziół oraz przypraw.

Zdrowie ponad wszystko

Suszone warzywa i owoce to świetna przekąska pomiędzy głównymi posiłkami, która nie tylko pozwala zapełnić żołądek, ale jest również naturalna, bardzo pożywna i przede wszystkim smaczna. Suszone owoce mogą być z powodzeniem stosowane jako rewelacyjny dodatek do porannego musli, lodów, herbaty czy jako wyśmienity deser po sycącym obiedzie. Z kolei susz warzywny to idealna baza do zup, sosów i wszelkiego rodzaju wywarów tak popularnych w naszej polskiej kuchni.

Warto jednak pamiętać, że choć suszone warzywa i owoce posiadają większość składników odżywczych, które można znaleźć w ich surowych odpowiednikach takiej jak błonnik, witaminy z grupy A, B czy E oraz różnego rodzaju mikro i makroelementy, to jednak są substancje, które w trakcie suszenia ulegają rozkładowi. Należy do nich przede wszystkim bardzo nietrwała witamina C, której praktycznie nie ma w suszonych warzywach ani owocach.

Suszyć czy kupować?

Suszone warzywa i owoce można kupić już gotowe w sklepie, a można je także przygotować samodzielnie w domu. Wszystko zależy od tego czy dysponujemy odpowiednia ilością czasu i indywidualnych preferencji.

Warzywa i owoce można suszyć zarówno w piekarniku z termoobiegiem, jak i wykorzystując naturalne promieniowanie słoneczne lub w przystosowanych do tego celu suszarkach elektrycznych. Najważniejsze to odpowiednie przygotowanie surowców, dokładne ich umycie, pokrojenie w plasterki, a następnie uzbrojenie się w cierpliwość.

Artykuł powstał we współpracy ze Spułką suszarniczą Ogrodnik S.A.