Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Leczenie zaćmy: nie zwlekaj z wizytą u lekarzaZaćma, według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest główną przyczyną ślepoty. Niezwykle ważna jest szybka i trafna diagnoza. Choć na zaćmę nie ma skutecznych lekarstw i konieczne jest przeprowadzenie zabiegu, to im wcześniej poddamy się operacji, tym krótszy będzie okres rekonwalescencji i większa szansa na odzyskanie sprawnego wzroku.

Czym jest zaćma?

Zaćma (katarakta) to jedno z najpopularniejszych schorzeń oczu. Polega na postępującym zmętnieniu soczewki, które z czasem prowadzi do całkowitej ślepoty. Choroba przebiega stopniowo. Początkowo zauważamy, że nasza zdolność widzenia jest upośledzona. W zależności od rodzaju katarakty dochodzi do różnych zaburzeń wzroku. Zaćma kolorowa obniża ostrość obrazu, powoduje zamazywanie się konturów, a także rozszczepienie światła. Z kolei zaćma jądrowa zmniejsza ostrość patrzenia w dal, natomiast znacznie poprawia umiejętność czytania z bliska. Często spotykanym typem jest zaćma podtorebkowa, która polega na gęstym zmętnieniu soczewki w jej tylnym biegunie. Najgorszą formą jest katarakta całkowita, przejrzała, która jest przyczyną ślepoty.

Co ją wywołuje?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczne. Wiadomo, że wraz z wiekiem soczewka robi się grubsza i traci właściwości akomodacyjne. Ponadto zmianom chemicznym ulega białko oka. Na kataraktę narażone są szczególnie osoby, u których w rodzinie odnotowano już przypadki zachorowań. Ryzyko wystąpienia zaćmy jest większe u osób z niską wagą urodzeniową. Katarakta towarzyszy innym schorzeniom – częściej cierpią na nią osoby z zespołem Downa. Zaćma może być również powikłaniem po innych chorobach, takich jak cukrzyca, zapalenie błony naczyniowej, zapalenie rogówki, atopowe zapalenie skóry, guzy wewnątrzgałkowe.

Jak ją leczyć?

Choroba bardzo długo się rozwija i w początkowym okresie może być niezauważalna. Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić jest nieostre widzenie. Warto udać się do lekarza jak najwcześniej. Niestety, nie ma leku, który hamuje rozwój katarakty. Jedynie operacja pozwala na odzyskanie sprawnego wzroku. Podczas zabiegu usuwa się zmętniałą soczewkę, a w jej miejsce wszczepia się sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową (implant IOL). Nie warto zwlekać z operacją. Usuwanie stwardniałej soczewki wiążę się z komplikacjami. Zabieg wykonany zbyt późno to mniejsze szanse na odzyskanie wzroku, a także możliwość wystąpienia wtórnej jaskry lub podwinięcia soczewki. Operacja wykonana we wczesnym stadium skraca czas rekonwalescencji i zwiększa szanse na odzyskanie sprawnego wzroku.

Operacja to nie koniec świata

Współczesna medycyny pozwala na szybkie i bezbolesne usunięcie katarakty. Nad przebiegiem operacji czuwają doświadczeni anestezjolodzy. Przy zabiegach stosuje się nowoczesne narzędzia minimalizujące ryzyko powikłań, np. diamentowe noże, które umożliwiają precyzyjne cięcie bez konieczności zakładania szwów. To wszystko sprawia, że usuwanie zaćmy jest coraz bezpieczniejsze.

Źródło: artykuł powstał we współpracy z Ośrodkiem okulistyki Klinicznej Spektrum