Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Kiedy przychodzi starośćdom opieki Dzisiaj żyjemy w czasach, w których coraz trudniej jest nam poświęcić dużo czasu rodzinie – niestety nie możemy pozwolić sobie na rezygnację z pracy. Dlatego pojawia się problem w momencie, w którym jeden z członków rodziny zaczyna się starzeć i wymaga całodobowej opieki. Z jednej strony nie jesteśmy w stanie tego zapewnić, z drugiej zaś nie chcemy oddawać naszego seniora do domu opieki. Czy na pewno nie byłaby to dobra decyzja?

Jak postrzegamy domy opieki?

Dom starców nie kojarzy nam się zbyt dobrze. W naszej wyobraźni funkcjonuje jako okropne miejsce, w którym starsze osoby nie mają w ogóle zapewnionych godnych warunków życia. Tymczasem jest to myślenie przestarzałe i całkowicie błędne.

Domy opieki dzisiaj

Teraz w domach opieki http://www.kasmin.pl/ seniorzy mają zapewnioną kompleksową opiekę. Przede wszystkim budynki takich zakładów są całkowicie dostosowane dla starszych osób np. mają wszędzie poręcze, dzwonki do wezwania pielęgniarki w razie problemów itp. To nie wszystko – rodzaj posiłków także dobierany jest dla seniorów np. brak twardych kawałków pożywienia czy ostrzejszych potraw.

Zajęcia w domu seniora

Co więcej – seniorzy mają w takich domach opieki zapewnione pewne rozrywki. Oczywiście one także są dostosowane do wieku, możliwości i umiejętności. Ich celem jest nie tylko dobra zabawa, lecz również m. in. zahamowanie postępowania procesów neurodegeneracyjnych. Jakie to są zajęcia? To mogą być warsztaty plastyczne czy wspólne śpiewanie dawnych piosenek.

Rehabilitacja w domach opieki

To jednak ciągle nie wszystko – dzisiaj w wielu domach opieki prowadzona jest specjalna rehabilitacja. Ma ona duże znaczenie dla wszystkich seniorów, jednak w szczególności dla osób po udarze, z problemami kardiologicznymi oraz po operacji dużych stawów. Odpowiednio prowadzona, taka rehabilitacja pomoże seniorowi długo cieszyć się w miarę dobrą sprawnością.

Całodobowa opieka

Warto jeszcze wspomnieć o jednym bardzo ważnym aspekcie domów opieki – otóż opieka tam jest całodobowa. Oznacza to, że jeśli o dowolnej godzinie za dnia czy w nocy coś się wydarzy, na miejscu jest pielęgniarka, a lekarz zostanie od razu wezwany. Nie musimy się zatem martwić w momencie, w którym idziemy do sklepu, a bliska nam starsza osoba zostaje wówczas w domu.

Podsumowując – warto odświeżyć swoje wyobrażenie o domach starców. Dzisiaj seniorzy mają zapewnioną tam całodobową, kompleksową opiekę, której my często nie jesteśmy w stanie zapewnić. Z kolei my mamy możliwość odwiedzenia bliskiej nam osoby o każdej porze oraz zyskujemy poczucie bezpieczeństwa – wiemy, że naszej babci czy dziadkowi nic nie grozi.