Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Inhalatory pneumatyczne i ultradźwiękowe – porównanieInhalacja Po co kupować inhalatory, skoro istnieje tyle innych sposobów leczenia? A jeśli już – to jaki rodzaj sprzętu wybrać? W pierwszym rzucie – krótkie wyjaśnienie: inhalatory to te urządzenia, dzięki którym można rozpylić lek, aby potem łatwiej było go wdychać. I w ten sposób się leczyć. W drugim – kilka słów na temat tego, dlaczego w ogóle warto inhalatory stosować?

Po pierwsze, ze względu na to, że dzięki zasadom, według których działają, stężenie leku jest najwyższe dokładnie tam, gdzie potrzeba i gdzie wymagane jest leczenie – w drogach oddechowych. Po drugie, inhalatory redukują skutki uboczne, które mogą wystąpić w przypadku na przykład zastrzyków – stężenie leku we krwi jest niewielkie ponieważ dociera on od razu tam, gdzie trzeba. Po trzecie wreszcie leczenie za pomocą inhalatorów jest bezbolesne i mało inwazyjne – obywa się bez zastrzyków. Po czwarte w końcu, skuteczność inhalatorów w leczeniu chorób dróg oddechowych jest stosunkowo wysoka – zwłaszcza, gdy chodzi o zapalenie zatok przynosowych, oskrzeli czy astmę.

Dwa rodzaje urządzeń

Skoro wiadomo, jakie korzyści dają inhalatory, można zwrócić uwagę na to, czym się od siebie różnią. Otóż mamy dwa główne rodzaje tych urządzeń. Inhalatory pneumatyczne działają wykorzystując kompresor, który spręża gaz. Tak zmienione powietrze przepływa do nebulizatora, czyli pojemnika, w którym znajduje się lek. Tam dochodzi do rozprężenia i połączenia powietrza z cząsteczkami cieczy (czyli medykamentu). Dopiero tak przygotowana mgiełka wdychana jest przez pacjenta.

Z kolei inhalatory ultradźwiękowe opierają się o specjalny generator ultradźwięków, który jest głównym elementem konstrukcyjnym tych urządzeń. Generator sprawia, że od cieczy – leku odrywają się cząsteczki i powstaje aerozol. Następnie, tak jak w przypadku inhalatorów pneumatycznych, mgiełka ta jest wdychana przez pacjenta.

Akcesoria, wady i zalety

inhalator i jego ceny Niezależnie od rodzaju urządzenia wykorzystywana jest szeroka gama akcesoriów: maseczek, ustników czy końcówek do nosa. Ważną sprawą jest dostosowanie wielkości cząsteczek do sposobu leczenia – w przypadku inhalatorów ultradźwiękowych decyduje o tym częstotliwości ultradźwięków.

W tym miejscu warto na moment się zatrzymać i rozważyć wady i zalety, jakimi charakteryzują się oba rodzaje inhalatorów. Te pneumatyczne są przede wszystkim uniwersalne – mogą być stosowane przez pacjentów w każdym wieku, także dzieci. Co więcej, tego rodzaju inhalatory współpracują z bardzo wieloma rodzajami leków, w tym z antybiotykami. Niskie są także koszty ich zakupu. Mają jednak także pewne wady: rozprężone powietrze szybko się ochładza, a silnik pracuje głośno, co może być męczące.

Z kolei inhalatory ultradźwiękowe cechują się powietrzem utrzymującym stałą temperaturę, cichą pracą i wysoką wydajnością. Ich wadą jest jednak to, że ze względu na dość dużą gęstość aerozolu nie powinny być stosowane przez niemowlęta i młodsze dzieci. Nie nadają się także do stosowania z wieloma lekami ze względu na negatywny wpływ ultradźwięków.

Co wybrać? To zależy od przypadku. Ważne, żeby robić to świadomie.