Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Ziele, surowiec, lekJuż ponad sto amerykańskich firm farmaceutycznych prowadzi intensywne w prace badawcze w dorzeczu Amazonki w nadziei znalezienia leku na raka, AIDS, cukrzycę, czy inną plagę. W wykazie roślin o działaniu przeciwnowotworowym udostępnionym przez Instytut do Badań nad Rakiem (USA) 3/4 z wymienionych stanowią te porastające tropikalne lasy deszczowe. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że za przemysłem farmaceutycznym stoją potężne pieniądze. Pewna ich część płynie obecnie do Peru.

Zioła peruwiańskie (peruwianskie ziola lecznicze)

Czepota puszysta (Uncariaz tomentosa, Willd., DC.), zwana też Kocim Pazurem jest leczniczą lianą działającą przeciwzapalnie, przeciwbólowo w chorobie zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnym zapaleniu stawów i odtruwająco. Poprzez zdolność do rozszerzania naczyń krwionośnych i właściwości moczopędne obniża ciśnienie krwi. Działa przeciwwirusowo i stymulująco na układ odpornościowy. Przynosi ulgę w zapalnych jelit i chronicznych dolegliwościach trawiennych. To ziele peruwiańskie plasujące się w dziesiątce najlepiej sprzedających się produktów ziołowych w USA.

Kurara w języku Indian oznacza truciznę. Jest ona wysoce trującą mieszanką około 40 alkaloidów pozyskiwaną z kory kulczyby (Strychnos toxifera, S.schomburgkii, S. cognes). Wywołuje postępujące wiotczenie mięśni, w tym oddechowych, skutkując paraliżem i uduszeniem. Od wieków rdzenna ludność Amazonii używała kurary do zatruwania strzał.

Kurara pozyskiwana z korzeni pnącza o nazwie Chondrodendron tomentosum zawiera alkaloid D-tubokurarynę, nieoceniony środek przy operacjach wymagających zwiotczenia mięśni.

Chinowiec (Cinchona L.) zdobi herb Peru. Z kory tego drzewa pozyskuje się chininę, skuteczny lek na malarię. Jako że subtropikalne odmiany malarii są odporne na chininę syntetyczną, chinina wciąż pozostaje niezastąpionym lekiem antymalarycznym.

Herbavis to sklep sprawdzony

Pozyskiwane w wolnym od wyziewów przemysłowych i chemii rolniczej środowisku zioła peruwiańskie (peruwianskie ziola lecznicze) znajdują się w ofercie każdego szanującego się sklepu zielarskiego. Renomowane zielarnie, takie jak Herbavis nie zaryzykują sprzedaży surowca z niesprawdzonego źródła. Kupujący na bazarach czy od pokątnych domokrążców nie mają gwarancji, że to, za co słono płacą jest zielem peruwiańskim, a nie sproszkowanym chwastem z pobliskiego parku. W razie pojawienia się komplikacji będących skutkiem zażycia nie bardzo wiadomo czym leczyć ani kogo ścigać.

Medycyna z dużym zainteresowaniem spogląda na dorzecze Amazonki. Tylko niewielką część z porastających Amazonię roślin udało się dotąd przebadać i można mieć nadzieję na pojawienie nowego skutecznego leku roślinnego. Potężne firmy, w tym giganci tacy jak Merck i Instytut do Badań nad Rakiem (USA) zagościły do Peru na dobre. Jakkolwiek dość niechętnie dzielą się informacjami na temat przebiegu prac.