Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Dodatkowe specyfikacje wśród rękawiczek medycznychGdyby poprosić lekarza o wskazanie typu rękawiczek, z jakich najczęściej korzysta w pracy, na pewno wspomniałby on o rękawiczkach lateksowych i nitrylowych, ewentualnie jeszcze (choć rzadziej) o tych winylowych. A przecież rękawiczki odznaczają się te innymi parametrami. Materiał wykonania to tylko jedna strona medalu.

1 – pudrowe albo bezpudrowe

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru w przypadku rękawiczek medycznych będzie zawsze ich wewnętrzna powłoka. Dawniej praktycznie zawsze pokrywano ją warstwą pudru tworzonego głównie ze skrobi kukurydzianej, który miał łagodzić tarcie i chronić dłonie przed podrażnieniami.

Jak się jednak okazuje, ten puder, który pierwotnie może wydawać się korzystnym dodatkiem, w rzeczywistości częściej szkodzi niżeli pomaga. Wiele osób jest na niego… uczulonych. Każda dodatkowa powłoka obniża też ogólną higieniczność rękawiczek, a na coś takiego w placówkach medycznych nie można sobie pozwolić, albowiem w nich higiena musi być zawsze priorytetem.

2 – z chlorem lub bez

Jeżeli dojdzie się do wniosku, że w przychodni bądź gabinecie będą używane bezpudrowe rękawiczki lateksowe, w następnym kroku trzeba będzie zadecydować o tym, czy te rękawiczki mają być chlorowane. Nie jest to może jakiś sztywny wymóg, ale jest to opcja warta rozważenia. Chlor pod pewnymi względami zastępuje właśnie kukurydziany puder. Spełnia podobne funkcje i wspomaga korzystanie z rękawiczek, a przy tym raczej nie wywołuje reakcji alergicznych czy uczuleniowych.

Z chlorem jest jednak inny problem, o którym warto wiedzieć, albowiem doprowadza on do tego, że żywotność rękawiczek lateksowych ulega obniżeniu. Materiał szybciej staje się wręcz kruchy i przez to też podatny na uszkodzenia.

3 – inne odmiany wypełnień

Dwa opisane powyżej typy wypełnień stosowane są oczywiście najczęściej, ale to nie oznacza, że rękawiczki lateksowe czy ten nitrylowe zawsze muszą być pokrywane od środka albo chlorem, albo właśnie pudrem.

Obie te substancje doczekują się teraz swoich licznych zamienników. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują dwie substancje, a mianowicie aloes oraz… płatki owsiane! Rękawiczki z powłoką owsianą bądź aloesową będą delikatniejsze dla dłoni. Nie dość, że ich nie podrażnią, to jeszcze wręcz mogą je wypielęgnować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.