Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Konsultacje lekarskie on-line: najważniejsze mityDzisiaj w internecie funkcjonuje wiele naprawdę nieprawidłowych informacji. Wśród nich sporo dotyczy konsultacji lekarskich on-line. Jak przedstawiają się takie mity?

1) Konsultacje lekarskie on-line zapewniają pełną diagnozę

Przede wszystkim powiedzieć tutaj trzeba, że konsultacje lekarskie prowadzone przez internet nie dadzą nam nigdy tak dokładnej diagnozy, jak te na żywo – jest to zupełnie niemożliwe, ponieważ lekarz przecież nie ma możliwości osłuchania nas, ani obejrzenia dokładnie.

Co więcej, przecież nawet na normalnej wizycie często okazuje się, że tak w zasadzie to są jeszcze konieczne badania dodatkowe – w przypadku konsultacji lekarskich w wersji internetowej jest dokładnie tak samo.

Warto jeszcze tylko krótko powiedzieć, że zasadniczo takie konsultacje on-line wprowadzone zostały nie po to, aby zastąpić normalne wizyty, tylko po to, aby móc dotrzeć z pomocą lekarską tam, gdzie jej nie ma – np. na stacjach arktycznych albo też aby zweryfikować, czy taka wizyta jest naprawdę konieczna.

2) Konsultacje lekarskie on-line prowadzone są obecnie w każdej przychodni

To też nie jest prawda. Wręcz przeciwnie nawet – w zasadzie to mało która przychodnia w ogóle prowadzi takie konsultacje w wersji internetowej. Jeśli np. z uwagi na sytuację epidemiologiczną utrudnione są normalne wizyty, to lekarz weryfikuje zasadność wizyty w gabinecie lekarskim poprzez teleporadę.

Jak wyglądają teleporady? Otóż są to porady przez telefon. Czy mają one w ogóle jakikolwiek sens? Generalnie tak. W końcu, jeśli pacjent od lat choruje na nadciśnienie, ale wszystko jest już dobrze kontrolowane, to lepiej, żeby miał po prostu możliwość porozmawiania z lekarzem i przedłużenia leków, bez narażania się w przychodni.

3) Niedługo konsultacje lekarskie przez internet zastąpią zwykłe konsultacje w gabinecie

Raczej tak się nigdy nie stanie. Z jakiego powodu? Otóż jest to bardzo prosty powód. Jak zostało to wspomniane wcześniej, praktycznie żadne konsultacje lekarskie przez internet nie zapewniają takiej wiedzy, jak zwykłe konsultacje. Być może zatem będzie więcej konsultacji online, aby nie czekać z drobnymi problemami, niemniej całkowicie raczej nigdy nie zastąpią one zwykłych wizyt u lekarza.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki