Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Laparoskopia ginekologicznaLaparoskopia ginekologiczna to zabieg, który jest coraz częściej wykonywany, zarówno w celach diagnostycznych, jak i leczniczych. Wskazaniem do jego wykonania jest niepłodność bądź ból w miednicy. Leczenie tym zabiegiem wykonuje się z kolei przy endometriozie, ciąży pozamacicznej, torbieli jajnika bądź mięśniaka macicy.

Zabieg laparoskopii

Ta metoda chirurgiczna pozwala uwidocznić jamę brzuszną za pomocą endoskopu, przyrządu który wprowadzany jest przez powłoki brzucha. To bardzo lecznicze urządzenie. Badanie narządów rodnych kobiety odbywa się mało inwazyjnie – w obrębie jamy brzusznej pozostaje jedynie mała blizna. To bardzo istotne, gdyż wiele kobiet rezygnuje z wielu zabiegów właśnie z powodu wyglądu ciała po wykonaniu zabiegu.

Diagnostyczna laparoskopia

Do wykonania tego zabiegu konieczne jest wprowadzenie innych narzędzi. Pozwalają one na manipulację tkankami. To z kolei przyczynia się do szczegółowego ich obejrzenia. Jeśli w obrębie jamy brzusznej chirurg zauważy coś niepokojącego, laparoskopia diagnostyczna może przekształcić się w terapeutyczną. Laparoskopia ginekologiczna jest wymagana szczególnie w diagnostyce niepłodności. Pomoże ona ocenić budowę jajowodów, ich położenie i drożność. Czynniki te stanowią często przyczynę niepłodności, jednak przy zastosowaniu tego zabiegu są one możliwe do wyleczenia.

Wskazania do zabiegu

Jeśli kobietę dotykają bóle w miednicy, również i w tym przypadku będzie wskazane wykonanie laparoskopii. Zabieg ten poprzedza wtedy szczegółowy wywiad z lekarzem, w tym badania krwi oraz moczu. Główną przyczyną bólu w miednicy może być ciąża ektopowa czy stany zapalne wewnątrz organizmu. Dlatego tak ważne jest regularne badanie narządów rodnych kobiety jak i wizyty profilaktyczne u ginekologa.

Laparoskopia NFZ

Pacjentki ubezpieczone w NFZ mogą liczyć na laparoskopię diagnostyczną. To jedna z najbardziej popularnych technik w ostatnich latach, nic więc dziwnego, że hasło “laparoskopia NFZ” jest tak chętnie wpisywane w wyszukiwarkę: pacjentki wykazują duże zainteresowanie tym zabiegiem. Pokazuje to nam, że zabieg ten ma znacznie mniejszą inwazyjność niż w przypadku klasycznych zabiegów chirurgicznych i to ten aspekt sprawia, że na wykonanie go decyduje się coraz większa liczba kobiet. Zabieg laparoskopii przyczynia się do wykrycia wielu trudnych schorzeń, które z kolei bardzo trudno zdiagnozować jest za pomocą innych metod. W ginekologii i położnictwie zalety te zostały uznane ze względu na krótki okres rekonwalescencji po zabiegu.