Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

O właściwościach hibiskusaWidząc roślinę o dużych kwiatach i bardzo intensywnej barwie nie podejrzewamy, że może ona kryć w sobie również bogactwo wielu cennych związków aktywnych, które wspierają nasze zdrowie, dobre samopoczucie oraz naszą cerę. Warto zgłębiać wiedzę nie tylko o ziołach, gdyż może okazać się, że roślina, która zdobi nasz parapet jest skutecznym lekarstwem na wiele chorób.Jedną z takich roślin jest hibiskus, znany również pod nazwą malwa sudańska lub ketmia szczawiowa.

Czym wyróżnia się hibiskus?

Malwa sudańska jak sama nazwa wskazuje wyglądem przypomina naszą polską malwę. Ma duże kwiaty w kształcie trąbki oraz jest rośliną wysoką. W warunkach naturalnych może osiągnąć pięć metrów wysokości, kiedy jest sztucznie uprawiana jej wysokość dochodzi do dwóch metrów.

Hibiskus często nazywany jest różą chińską, a to z uwagi na swoje chińskie pochodzenie. Istnieje bardzo dużo odmian malwy sudańskiej, które różnią się między sobą głównie barwą kwiatów. Najczęściej spotykane kolory kwiatów malwy sudańskiej to krwista czerwień oraz jaskrawy żółty.

Dobroczynny wpływ hibiskusa na zdrowie

Jak pokazują badania hibiskus właściwości ma niezwykłe. Napar z hibiskusa działa zarówno na układ krążenie, jak i na układ pokarmowy. Świetnie wpływa też na cerę z uwagi na obecność antyoksydantów i fenoli. Hibiskus jest sprzymierzeńcem osób będących na diecie, gdyż przyspiesza metabolizm oraz reguluje poziom cholesterolu.

Badania dowodzą też, że hibiskus może zapobiegać niektórym nowotworom, gdyż skutecznie zwalcza wolne rodniki, odpowiedzialne za degenerowanie komórek. Jeśli do tego dodamy działanie przeciwmiażdżycowe otrzymujemy skuteczny lek o wszechstronnym działaniu, który dodatkowo urzeka swoim niezwykłym pięknem.

Napar z hibiskusa

Hibiskus właściwości ma niepodważalne. Warto jednak spożywać go w rozsądnych ilościach. Ketmia szczawiowa wyróżnia się również obecnością kwasu szczawiowego, który może drastycznie obniżyć poziom wapnia oraz przyczynić się do kamicy nerkowej.

Nie został też przebadany wpływ ketmii szczawiowej na kobiety w ciąży oraz matki karmiące, dlatego nie zaleca się jej spożywania tej grupie osób.