Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Jakie są przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych?Niewydolność żylna to jedno ze schorzeń, które dotyczy bardzo dużej części społeczeństwa. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że z racji długiej listy czynników ryzyka narażone na powstawanie żylaków przede wszystkim są kobiety. To właśnie one powinny być szczególnie czujne, by jak najwcześniej zaobserwować problemy ze zdrowiem. Jakie są przyczyny powstawania żylaków?

Niesprawne zastawki

Żylaki kończyn dolnych najczęściej powstają w wyniku nieprawidłowej pracy zastawek. To właśnie one w normalnej sytuacji uniemożliwiają cofanie się krwi i jej grawitacyjne opadanie. Jeśli jednak zastawki nie pracują właściwie, to ostatecznie krew zamiast być pompowana do góry częściowo pozostaje w dole, czyli w żyłach kończyn dolnych. Zbiera się tam, co jest widoczne właśnie w postaci żylaków. Taka sytuacja może świadczyć o tym, że niewydolnosc krążenia jest już dość zaawansowana i wymaga leczenia. W zaawansowanym stadium żylaki powierzchniowe są bardzo nieestetyczne i mogą powodować dolegliwości bólowe. Istnieje też pewne ryzyko ich pęknięcia. Dlatego zdarza się, że konieczne jest podjęcie decyzji o przeprowadzeniu operacji, która ma na celu ich usunięcie. Jeśli chodzi o samą pracę zastawek, to najczęściej powodem ich nieprawidłowego działania są uwarunkowania genetyczne. Można się więc spodziewać, że jeśli w rodzinie były już przypadki pojawienia się żylaków, to pozostali jej członkowie, powinni szczególnie uważać.

Niewydolnosc krążenia – jeden objaw, a wiele powodów

Nie każdy wie, że Niewydolność żylna może pojawić się z wielu powodów. Najczęściej mówi się o czynnikach genetycznych, które rzeczywiście są bardzo poważnym problemem. Jednak koniecznie należy przypomnieć, że żylaki kończyn dolnych mogą pojawić się także w wypadku prowadzenia niezdrowego trybu życia. Nadwaga, siedząca praca i zbyt mało ruchu mogą docelowo sprawić, że żylaki uwidocznią się znacznie szybciej. Do ich wystąpienia może przyczynić się też ciąża oraz leczenie hormonalne. Bywa też, że powodem są wiek, częste dźwiganie ciężarów, a nawet przebyte urazy. Właśnie z tego powodu w Polsce co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna szukają informacji na temat tego, jak walczyć z żylakami i jak skutecznie się ich pozbyć.