Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Trądzik – czy konieczna jest wizyta u dermatologa?Tylko lekarz może naprawdę ocenić, które leczenie jest odpowiednie dla jakich objawów. Czy naprawdę muszę iść do lekarza z jednym, czy dwoma pryszczami? A może wystarczy wizyta w aptece?

Każdy, kto cierpi na trądzik, z pewnością zadał sobie już te pytania.

Trądziku nie powinno się bagatelizować

Zazwyczaj, kiedy pojawi się jeden albo dwa pryszcze, większość ludzi to bagatelizuje. Jednak jeśli chodzi o trądzik, wielu lekarzy stosuje zasadę, że trzeba reagować jak najwcześniej. Wczesne rozpoznanie i zastosowanie odpowiedniej terapii jest w tym przypadku bardzo ważne.Największym ryzykiem tej zapalnej choroby skóry są długotrwałe blizny – należy temu zapobiegać. Nawet kilka grudek lub krost (pęcherzyków ropnych) może prowadzić do blizn.

Ogólnie rzecz biorąc, nawet łagodne formy trądziku nadają się do terapii lekowej. Trądzik zaskórnikowy, w którym zaskórniki stanowią największą część zmian skórnych, można leczyć.

Trądzik — dermatolog czy lekarz rodzinny?

Po Pojawieniu się grudek lub krost należy skonsultować się z dermatologiem. W takich przypadkach ryzyko powstania blizn znacznie wzrasta.

Lekarz rodzinny, który ma doświadczenie z trądzikiem, może już rozpocząć terapię lekową. W perspektywie średnio- i długoterminowej należy jednak zaangażować specjalistę dermatologa i z nim ustalić odpowiednią terapię.

Czy nie wystarczą preparaty apteczne?

Samodzielne leczenie jest bardzo ryzykowne. Zmiany skórne zdecydowanie powinien zobaczyć dermatolog. Autoterapia bez badania skóry tylko powoduje opóźnienie odpowiedniej terapii.

Czekając na wizytę u specjalisty, warto jednak wykorzystać czas na odpowiednią pielęgnację i oczyszczanie skóry za pomocą preparatów aptecznych. To już pierwszy krok w dobrym kierunku.

Trądzik dotyka nie tylko młodych

Spektrum form trądziku waha się od trądziku noworodkowego do trądziku dojrzewania i od trądziku polekowego do późnego. Jednak większość pacjentów z trądzikiem ma od 12 do 30 lat.

Trądzik jest chorobą, która jest wysoce napiętnowana i może wywoływać strach i wstyd u osób dotkniętych chorobą. Dlatego warto podjąć leczenie w odpowiednim czasie, aby trądzik mógł być właściwie wyleczony. To jedyny sposób na przerwanie błędnego koła i zakończenie silnego psychospołecznego obciążenia chorobą. Ponadto długotrwałym następstwom w postaci blizn można zapobiec jedynie dzięki wczesnemu leczeniu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.