Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Badanie dermatoskopoweBadanie dermatoskopowe polega na obserwacji wszelkich niepokojących skórnych znamion, pieprzyków i przebarwień. Ich dokładana obserwacja i analiza ich struktury pozwala lekarzowi określić czy są one łagodne czy groźne dla naszego zdrowia. By wykonać to badanie należy posłużyć się specjalnym urządzeniem – dermatoskopem.

Do czego służy dermatoskop

Dermatoskopy to niezwykle przydatne, niewielkich rozmiarów urządzenia, które działają na zasadzie silnego szkła powiększającego. Lekarz przystawia dermatoskop do skóry i uzyskuje 10 lub 20 – krotnie powiększony obraz badanego miejsca. Dodatkowo urządzenia te mają wbudowane źródła światła. Niektóre Nowoczesne dermatoskopy można łączyć z urządzeniami cyfrowymi, co daje możliwość zarejestrowania obserwowanego obrazu i odtworzenia go na ekranie komputera.Jego zastosowanie ma ogromne znaczenie we wczesnym wykrywaniu czerniaka, wyjątkowo groźnej choroby nowotworowej. Wczesne wykrycie tej choroby daje szanse na jej wyleczenie.

Bezpieczne i szybkie badanie skórnych znamion

Badanie dermatoskopowe wykonuje lekarz dermatolog. Jest ono nieinwazyjne, nie trwa długo i jest całkowicie bezbolesne. Nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Lekarz nakłada na badany fragment skóry specjalny żel, który likwiduje świetlne refleksy, dzięki czemu struktury i barwy badanych znamion są lepiej widoczne. Następnie za pomocą nowoczesnego dermatoskopu obserwuje i analizuje znamiona oraz skórne przebarwienia. Ich ocena związana jest z kilkoma ważnymi parametrami, na podstawie których stwierdza się czy skórna zmiana ma charakter nowotworowy.

W gabinecie dermatologa

Nowoczesne dermatoskopy umożliwiają szybkie wykrycie czerniaka złośliwego oraz innych skórnych dolegliwości. Dzięki tym urządzeniom dermatolog może zwrócić szczególną uwagę na asymetrię, rozmiar, kształt oraz barwę i powierzchnię badanego znamienia. Mając wszystkie te dane, lekarz może precyzyjnie określić czy zmiana jest łagodna, czy nie. Może zlecić jej wycięcie lub jedynie kolejne badanie kontrolne za jakiś czas.Dzięki zastosowaniu dermatoskopów możliwe jest wiarygodne i szybkie wykonywanie badań kontrolnych, ale również profilaktycznych. Osoby o jasnej karnacji, z piegami lub wieloma znamionami, korzystające chętnie z solarium lub których bliscy chorowali na czerniaka powinny przynajmniej raz w roku wykonać profilaktyczne badanie dermatoskopowe.