Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Płyny infuzyjne – niezbędne wyposażenie placówek medycznychKroplówkę podaje się pacjentom w bardzo różnych okolicznościach – decyduje o tym przede wszystkim lekarz i stosuje się do tego celu płyn infuzyjny. Jest to element wyposażenia medycznego, którego nie może zabraknąć w żadnym szpitalu, klinice czy innej placówce medycznej.

Jałowy roztwór do kroplówek

Płyny infuzyjne to nic innego jak jałowe roztwory do wlewów kroplowych, które podaje się przede wszystkim dożylnie. W zależności od rodzaju mogą różnić się od siebie swoimi właściwościami, co również decyduje o ich ostatecznym zastosowaniu. O tym, jaki roztwór zostanie zastosowany w konkretnym przypadku, decyduje lekarz.

Jałowe roztwory sprzedawane są przede wszystkim w półlitrowych lub litrowych butelkach, które łatwo umieścić na specjalnych stojakach do kroplówek. Również kwestią całkowicie indywidualną jest ilość zastosowanego płynu w konkretnym przypadku oraz szybkość jego podawania w formie kroplówki.

Zastosowanie płynów infuzyjnych

Najpopularniejsze płyny infuzyjne pełnią przede wszystkim funkcje rozcieńczacza do leków. To w nich rozpuszcza się leki zaordynowane przez lekarza, a następnie podaje dożylnie pacjentowi. Ale nie pełnią one tylko funkcji nośnika leków – zależności od swoich właściwości mogą mieć jeszcze inne zastosowanie.

Płyn infuzyjny może również służyć do uzupełnienia objętości wewnątrznaczyniowej, uzupełniania niedoborów płynów i przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej oraz wyrównania niedoborów węglowodanów, np. w przypadku żywienia pozajelitowego. Oczywiście konieczne jest wtedy zastosowanie odpowiedniego płynu infuzyjnego.

Rodzaje płynów infuzyjnych

W klinikach, szpitalach i innych placówkach medycznych stosuje się rożnego rodzaju płyny infuzyjne, ale jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest roztwór soli fizjologicznej. Ma on przede wszystkim zastosowanie jako nośnik leków. W podobnym celu stosuje się także roztwór Ringera.

Nieco inne zastosowanie ma roztwór glukozy, którego używa się do wyrównania niedoboru węglowodanów. Jeszcze innym rodzajem jest roztwór żelatyny. Tym samym roztwory te różnią się swoimi składnikami. W zależności od rodzaju płynu może być on stosowany w bardzo różnych okolicznościach i przynosić inne efekty. Decyzja ta pozostaje zawsze w gestii lekarza.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.