Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Dary natury – czystek lekarskiZ pokolenia na pokolenie przekazywana jest wiedza związana z dobroczynnym dla zdrowia działaniem roślin, których składniki wpływają na lepsze funkcjonowanie naszego organizmu. Czystek lekarski posiada wiele zalet. Warto je poznać i rozważyć picie liściastej herbatki, która pomoże być może wrócić nam do lepszej kondycji.

Właściwości prozdrowotne czystka lekarskiego

różnych gatunków. To krzew o dekoracyjnych kwiatach, z powodzeniem uprawiany również jako ozdobna roślina doniczkowa. W Polsce najczęściej mamy do czynienia z czystkiem szarym( łac.cistus incanus). Najwięcej substancji czynnych zawierają jego liście i gałązki. Zwraca się uwagę przede wszystkim na wysoką zawartość polifenoli. Usuwają wolne rodniki, które między innymi przyczyniają się do wzrostu niekorzystnej frakcji cholesterolu LDL. Przy dzisiejszym trybie życia, kiedy narażeni jesteśmy na szkodliwe działanie zanieczyszczonego powietrza, żywność nafaszerowaną chemią i stres pomyślmy o neutralizacji niszczących zdrowie substancji. W medycynie ludowej czystek był stosowany na nieżyt żołądka, choroby wątroby, układu moczowego i oddechowego, działa korzystnie na nasz układ odpornościowy, skutecznie wspomaga organizm w zwalczaniu wirusów i infekcji bakteryjnych. Wspomina się również o tym, że picie herbaty z czystka może łagodzić objawy alergii pokarmowej i astmy, jest również polecane osobom u których stwierdzono obecność helicobacter pylori. Czystek zastosowanie ma szerokie – wodne wyciągi z tej rośliny w formie okładów działają antyseptycznie, przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowo.

Jak przygotować herbatę?

W Internecie znajdziemy cenne porady dotyczące sposobu przyrządzania naparu w taki sposób, by nie stracił swych prozdrowotnych właściwości. Najbanalniejsza metoda to zalanie jednej łyżeczki suszu wrzątkiem i odstawienie napoju na 10 minut. Ten sam susz można wykorzystać kilka razy. Pijemy od jednej do trzech szklanek naparu dziennie, korzystne efekty można zaobserwować po kilku tygodniach. Jest bezpieczny dla dzieci i dorosłych o ile nie zaobserwujemy reakcji alergicznej, której oznaką może być jakaś wysypka lub podwyższona temperatura. Właściwie nie ma poważnych przeciwwskazań do jego stosowania.