Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Czy warto pić kawę?Kawa może być pita na wiele różnych sposobów i ma rzesze fanów. Wielu z nich chciałoby wiedzieć, czy kawa jest zdrowa. Sprawdźmy skąd pochodzi ten naturalny napój i jak wpływa na nasz organizm.

Skąd się wziął zwyczaj picia kawy?

Kawa znana jest od wieków, historycznie pochodzi z Etiopii, gdzie spożywana była już blisko dwa tysiąclecia temu. Z tym, że nie była pita a spożywana z osolonym masłem. Dopiero później zaczęto przygotowywać z niej aromatyczny napój.

Do Europy kawa trafiła około XVI wieku lecz nie od razu zyskała popularność. Co ciekawe na rozpropagowanie picia kawy wpływ miało ogłoszenie jednego z papieży, że kawa nie jest dziełem szatana.

Kawa a nasze zdrowie?

Od wieków uznawano, że kawa pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Nadal jednak rzadko spotyka się jednoznaczne odpowiedzi na pytanie Czy kawa jest zdrowa. Wpływa na to między innymi spora zawartość kofeiny, która w dużych ilościach może być szkodliwa, oraz zawartość substancji drażniących żołądek.

Jednak kawa w swoim składzie bezsprzecznie ma wiele pozytywnych substancji, między innymi silnie antyoksydacyjne polifenole. Napój ten działa pobudzająco na nasz układ nerwowy, poprawia wydolność i koncentrację.

By picie kawy było zdrowe

Kawa jest jedną z najbardziej popularnych używek. Nie ma jednak tak złej sławy jak papierosy czy alkohol. Kluczem do tego, by spożywanie kawy miało pozytywny wpływ na nasze zdrowie, jest umiar.

Lekarze mówią, że nie należy rezygnować z picia kawy, bo ma ona pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Ważne jest jednak by nie przesadzać i ograniczyć się do trzech, góra czterech filiżanek kawy dziennie. Najlepiej, jeśli jest to słabo palona kawa (ma najwięcej pozytywnych substancji) oszczędnie potraktowana mlekiem lub cukrem.