Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Kiedy należy wybrać się do dermatologa?Dermatologia to jedna z gałęzi medycyny zajmująca się opisem struktury i funkcji skóry, a także diagnozowaniem i leczeniem jej problemów. Dermatologia obejmuje wiele specjalizacji – oprócz leczenia problemów skórnych, do zadań dermatologii należy także przeprowadzanie zabiegów estetycznych, a także usuwanie pojawiających się na skórze zmian.

Jakie choroby leczy dermatolog?

Dermatolog to lekarz, do którego powinniśmy się zgłosić zawsze wtedy, kiedy obawiamy się o stan naszej skóry Skóra to największy narząd człowieka i praktycznie nigdy nie jest idealna – większość z nas cierpi na mniej lub bardziej poważne problemy skórne.

Dermatolog to specjalista, który leczy między innymi różnego rodzaju wysypki, egzemy, trądzik, problemy z włosami czy nadmierną suchością skóry. Oprócz tego, lekarz ten pomoże nam gdy na naszej skórze pojawią się niepokojące znamiona. Wyleczy także zmiany grzybicze na paznokciach i określi zagrożenie płynące ze zmiany w obrębie brodawki.

Dlaczego warto badać znamiona?

Jednym z częstych problemów skóry, z którym boryka się wiele osób są znamiona barwnikowe, potocznie nazywane pieprzykami. Choć w większości nie stanowią one zagrożenia, w niektórych przypadkach, z komórek budujących znamię barwnikowe może rozwinąć się czerniak.

Jeżeli na naszej skórze pojawiło się dziwnie wyglądające znamię lub jeżeli pieprzyk, który był na naszym ciele od dawna nagle zmienił kształt i barwę to znak, że należy jak najszybciej udać się do lekarza. Dodatkowo, zawsze trzeba wziąć pod uwagę pozostałe czynniki ryzyka takie jak wcześniejsze wystąpienie czerniaka u kogoś w rodzinie, bardzo jasna karnacja czy poparzenie słoneczne z przeszłości.

Jak bada się znamiona?

Ogromną rolę w diagnostyce nowotworów skóry odgrywa dermatoskopia, czyli badanie polegające na oglądaniu zmian skórnych tzw. dermatoskopem. Urządzenie to umożliwia powiększenie obserwowanej zmiany i jej dodatkowe oświetlenie, co pozwala na dokładne przeanalizowanie struktury obserwowanego znamienia.

Badanie dermatoskopem pozwala na precyzyjne odróżnienie zwykłego znamienia od zmiany nowotworowej. Co więcej, badanie to może posłużyć jak element diagnostyki różnicowej zmian naczyniowych, które czasami mogą budzić podejrzenie czerniaka.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.