Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Zalecenia do wykonania badań genetycznych w ciążyZ roku na rok rozszerzają się możliwości nowoczesnej medycyny i to, co jeszcze do niedawna było niemożliwe, teraz daje się zrealizować bez opuszczania kraju. Ogromny postęp ma miejsce chociażby w kwestii wczesnego wykrywania i leczenia różnych wad i chorób płodu. Żeby jednak można było je podjąć, niezbędne są wstępne badania genetyczne.

Badania genetyczne w Polsce?

Obecnie w wielu miastach można zlecić Badania genetyczne w ciązy. Często kieruje na nie lekarz ginekolog prowadzący ciążę, można też zdecydować się samodzielnie. Warto, by zrobić je dość wcześnie, zostawiając jak najwięcej czasu na ewentualne działanie, zanim wykryte wady czy objawy chorób utrwalą się. Nie należy się obawiać – podstawowe badanie genetycznie nie niesie żadnego ryzyka dla zdrowia płodu i matki, można więc wykonać je po prostu dla bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach jednak konieczne okazuje się sięgnięcie po inwazyjną metodę badania. To rzadszy przypadek, ale może mieć sens w związku z występowaniem poważnych wad genetycznych w rodzinie lub podejrzeniami znacznej choroby płodu.

Jakie badanie genetyczne należy wykonać?

Jak najbardziej można zdecydować się na badanie genetyczne bez konieczności opuszczania kraju. Większości matek zaleca się poprzestanie na metodach nieinwazyjnych, które nie są niczym innym, jak dużo dokładniejszym USG oraz rozszerzonym badaniu krwi. Na tej podstawie można uzyskać naprawdę dokładne wyniki dotyczące zdrowia płodu, wykryć symptomy chorób i rozpoznać wady nawet we wczesnym etapie ciąży. Metoda inwazyjna to amniopunkcja, związana z pobraniem krwi bezpośrednio od płodu, badaniem łożyska i wód płodowych. Wiąże się z niewielkim prawdopodobieństwem poronienia, dlatego też korzysta się z niej jedynie wtedy, kiedy ryzyko związane z ewentualnymi wadami jest wyższe.

Odpowiednia pora na badania genetyczne w ciązy

Warto wykonać szereg badań genetycznych jak najwcześniej – zalecany jest pierwszy trymestr. Oczywiście nie zawsze ciąża jest wykrywana od razu, ale tak czy inaczej dobrze jest zdecydować się na badania we wczesnym etapie rozwoju płodu. Jest to najlepszy czas na podjęcie reakcji, jeśli okazałoby się, że dziecko jest chore lub istnieją wady wymagające wykonania operacji.