Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Endometrioza to choroba, która może dotknąć każdą kobietęEndometrioza jest powszechną chorobą, która może dotknąć kobiety już po dwudziestym roku życia. Dobrze jest zatem wiedzieć, jakie są objawy tej choroby oraz jakie mogą być przyczyny jej powstania. Warto także wiedzieć, że nieleczona endometrioza może przekształcić się w inne jeszcze groźniejsze choroby.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to choroba kobieca charakteryzuje się obecnością komórek endometrium poza wnętrzem macicy. Warto też dodać, że w wielu przypadkach ogniska tej choroby mogą występować nie tylko przy organach rozrodczych, ale także mogą przemieszczać się w głąb organizmu.

Jakie objawy mogą występować przy endometriozie?

Przede wszystkim do najczęstszych objawów endometriozy zalicza się silne bóle brzucha, głowy czy krzyża oraz miednicy. Są także bardzo obfite i bolesne miesiączki. Poprzez badanie ginekologiczne można również stwierdzić obecność torbieli w jajnikach. Często również wśród objawów wyróżnia się ogólne zmęczenie czy krwiomocz.

Jak można wykryć endometriozę?

Gdy chce się zdiagnozować endometriozę, to dobrze jest wybrać się do ginekologa, który zrobi USG. Warto też dodać, że Endometrioza badania katowice wykonywane są przy użyciu najnowszej technologii, dzięki czemu lekarz może szybko wykryć chorobę. Dobrze jest też dodać, że niektóre pacjentki będą kierowane na laparoskopię, która pomoże potwierdzić występowanie endometriozy.

Jak można leczyć endometriozę?

Choroba ta jest na ogół nieuleczalna, ale można ją nieco wyciszyć. Wszystko zależy od tego, jaki wariant endometriozy występuje u pacjentki. Obecnie są znane dwa sposoby leczenia tego rodzaju choroby, które polegają na tym, że pacjentki dostają odpowiednie leki, które wyciszają chorobę lub są poddawane operacyjnemu leczeniu. Należy pamiętać, że niekiedy trzeba usuwać również jajniki, w zależności od tego, w jakim stopniu rozwinięta jest choroba.

Dobrze jest, aby przy endometriozie zwracać szczególną uwagę na dietę oraz wyeliminować wszelkiego rodzaju używki. Warto pamiętać, że znakomicie dopasowana dieta pomoże zmniejszyć dolegliwości bólowe, które występują przy tej chorobie. Każda pacjentka, u której zdiagnozowano endometriozę, powinna skonsultować się z dietetykiem, który rozpisze odpowiednią dietę.