Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Testy alergologiczne – czy warto?Teoretycznie możemy jeść wszystko. Praktyka jednak jak zwykle mija się z teorią, ponieważ bywa tak, że jesteśmy uczuleni na wiele składników pokarmowych, z którymi mamy styczność w ciągu każdego dnia. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że coś nam szkodzi, ponieważ nie każda alergia objawia się bardzo aktywnie. Trzeba mieć to na uwadze, ponieważ podświadomie szkodząc sobie, możemy doprowadzić się do wielu chorób, przed którymi uchroniłaby nas wiedza na temat tego, co nam szkodzi, a co nie.

Jak odkryć alergeny?

Jeśli mamy już jakieś podejrzenia do tego, że coś ewidentnie nam szkodzi, powinniśmy przejść od razu do części tego wpisu poświęconej testom alergologicznym. Jest wśród nas spora liczba osób, które żyją w nieświadomości. Jeśli zależy im na tym, aby odkryć te elementy diety, które nie są dla nich odpowiednie, powinni zacząć oni bacznie obserwować własne ciało. To najlepsza metoda, aby cokolwiek zauważyć. Mogą to być zmiany skórne, boleści albo wzdęcia. Warto przy tym uważać na to, co się je, ponieważ w ten sposób drogą eliminacji można dojść do tego, co nam szkodzi. Nie warto jednak z tym przesadzać, ponieważ nie chodzi o to, aby kontrolować każdy aspekt życia.

Badania alergologiczne

Jeśli już mamy jakiekolwiek podejrzenia do tego, że możemy być na coś uczuleni, powinniśmy zdecydować się na testy alergologiczne, które dzielimy na dwa podstawowe typy: są to badania krwi oraz tak zwane testy prowokacyjne. Pierwsze z nich polegają po prostu na pobraniu krwi i wysłaniu jej do badań laboratoryjnych, gdzie poddawana jest ona działaniu alergenów. Drugi sposób, który można określić jako bardziej popularny, polega na naniesieniu na powierzchnię skóry alergenu. Uczulenie w tym wypadku określa się po wystąpieniu zmian skórnych. Nie trwa ono na tyle długo, aby pojawiły się poważne zmiany, dlatego zazwyczaj są to po prostu zaczerwienienia. Co ważne, badanie to jest dużo tańsze, ponieważ wyklucza wykorzystanie drogiego sprzętu laboratoryjnego.

Gdzie przeprowadzać badania?

Jeśli chodzi o testy alergiczne Warszawa w klinice http://derm-est.pl/alergologia/ ma wiele świetnych placówek, które przystosowane są do tego, aby świadczyć usługi właśnie z zakresu badań prowokacyjnych, jak i krwi. Warto przy tym zaznaczyć, że te drugie są bezpieczniejsze, ponieważ nie dochodzi do kontaktu alergenu z organizmem.

Reasumując, testy na uczulenie powinien przeprowadzać dobry alergolog w warszawie, który zna się na swoim fachu. Nie warto również ograniczać się do tych podstawowych, ponieważ zdarza się, że uczuleni jesteśmy na mniej popularne składniki diety.