Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Jak rozpoznać anoreksję?Anoreksja to choroba cywilizacyjna, która dotyka przede wszystkim nastolatki i młode kobiety, w znacznie mniejszym stopniu mężczyzn. Szczuje się, że na anoreksję cierpi ok. 1% populacji. Jest chorobą niebezpieczną i zagrażającą nie tylko zdrowiu, ale także życiu.

Co to jest anoreksja?

Nazywana jest jadłowstrętem psychicznym i w tym określeniu zawarta jest istota tej choroby. Osoby cierpiące na anoreksję nie akceptują wyglądu swojego ciała. Przede wszystkim przekonane są, że cierpią na nadwagę i muszą się odchudzać. Wraz z upływem czasu przeradza się to w obsesję, chory unika przyjmowania pokarmów, intensywnie ćwiczy. W efekcie spadek wagi jest bardzo duży. Kiedy wskaźnik BMI spadnie poniżej 15 jest to niebezpieczne dla zdrowia, poniżej 13 zagraża życiu.

Pierwsze objawy anoreksji

Anoreksja jest chorobą podstępną i trudno ją zauważyć, tym bardziej, że osoba chora dokłada wszelkich starań, by nikt nie zauważył zmian w jej zachowaniu. Pierwsze objawy anoreksji najczęściej związane są ze zmianą diety, ograniczeniem ilości posiłków i ich wielkości, obsesją na punkcie swojej wagi. Niektórzy dla jej zmniejszenia stosują środki wymiotne i powodujące biegunkę.

Nie zawsze te objawy zauważalne są dla otoczenia, ponieważ anorektycy starają się je ukryć. Ewidentnym objawem anoreksji jest nadmierne wychudzenie ciała, zanika nie tylko tkanka tłuszczowa, ale także duża część tkanki mięśniowej.

Przyczyny anoreksji

Podłoże jest bardzo zróżnicowane, największą rolę przypisuje się czynnikom kulturowym i psychologicznym, czynniki genetyczne mają mniejsze znaczenie.

Ogromny wpływ na zwiększenie ilości przypadków anoreksji miały lansowane przez świat mody w drugiej połowie XX w. i na początku XXI wzorce idealnego wyglądu. Nadmiernie wychudzone modelki z małym biustem zostały przeniesione do świata lalki Barbie. Najpierw dziewczynki, później nastolatki chcą wyglądać tak samo.

Wśród przyczyn natury psychicznej najczęściej wymienia się kompleksy, brak akceptacji ze strony środowiska, zawiedziona miłość lub inne traumatyczne przeżycia.

Leczenie anoreksji

Ze względu na charakter choroby leczenie anoreksji nie jest łatwe i jest procesem długotrwałym. Polega na równoczesnym zwiększaniu wagi ciała i prowadzeniu leczenia psychiatrycznego oraz terapii psychologicznej. Wszystkie te działania we współpracy z rodziną po pewnym czasie mogą przynieść pozytywne rezultaty.