Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Opieka nad seniorem w domu – wady i zaletySeniorzy w każdym domu zasługują na godne traktowanie. Każda osoba starsza chce być traktowana na równi z innymi członkami rodziny, bez względu w jakim stanie zdrowotnym jest. Lecz nie zawsze opieka nad seniorem w domu jest możliwa. By podjąć decyzję należy rozważyć wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania.

Czy opieka nad seniorem w domu jest możliwa?

Starych drzew się nie przesadza – jest to bardzo trafne i prawdziwe powiedzenie. Nikt z nas na starość nie chciałby zmieniać swojego miejsca zamieszkania, tym bardziej senior, które całe życie spędził w jednym miejscu, nie chce opuszczać go w ostatnim okresie swojego życia. Opieka nad seniorem w warunkach domowych jest możliwa, należy jedynie spełnić określone warunki. Po pierwsze należy usunąć wszystkie przeszkody spod nóg osoby starszej. Jeśli to możliwe należy usunąć progi między pomieszczeniami, wszelkie dywany, wykładziny, bibeloty, wszystko to co mogłoby utrudnić poruszanie się osoby starszej po domu. Po drugie należy dostosować warunki w domu do niepełnosprawności osoby starszej. Warto dostosować łazienkę do potrzeb seniora: zamontować uchwyty przy toalecie, zamienić wannę na kabinę prysznicową dostosowaną do potrzeb seniorów. Po trzecie zapewnić odpowiednią opiekę nad seniorem w warunkach domowych. Nie zawsze rodzina jest w stanie się zająć osobą starszą, z reguły takie osoby wymagają całodobowej opieki. Na szczęście na rynku są firmy, które profesjonalnie zajmują się opieką nad seniorem w jego domu, mieszkaniu. Osoby zatrudnione jako opiekunki są do tego specjalnie szkolone, zatem rodzina może być spokojna, że ich dziadek, babcia są w dobrych rękach.

Wady i zalety zapewnienia opieki nad seniorem w domu

Możliwość pozostawienia osoby starszej i schorowanej w domu w ostatnich latach, miesiącach jego życia przynosi rodzinie wiele korzyści. Do głównych zalet można zaliczyć: możliwość spędzenia ostatnich chwil seniora z bliskimi oraz poprawa samopoczucia osoby starszej. Minusy takiego rozwiązania to: wysokie koszty opiekunki i dostosowania domu do potrzeb seniora oraz konieczność patrzenia na proces umierania, co nie każda osoba jest w stanie wytrzymać psychicznie.