Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

7 dobrych ziół na różne przypadłości 

Stosujemy je na różne dolegliwości. Czy jednak wiemy, jakie zioła wchodzą w skład popularnych suplementów diety?  Wczytujmy się w skład preparatów, które stosujemy. Sprawdzajmy, co zawierają suplementy diety. Stosujmy do tego poniższą ściągę.


Melisa: na uspokojenie
 
Możemy stosować melisę na uspokojenie zszarganych nerwów, łagodzenie stresu czy stanów depresyjnych. Wykorzystujemy wchodzące w jej skład substancje, przede wszystkim olejki eteryczne, związki terpenowe i fenolokwasy. Być może ich nazwy wydają się trudne i skomplikowane – nie powinniśmy się tym przejmować. Najważniejsze, że wiemy, jak działają.

Popełnilibyśmy błąd, poprzestając na wykorzystywaniu melisy do zmniejszania napięcia. Możemy bowiem stosować ją jako środek na bezsenność, obniżenie ciśnienia oraz wzdęcia. Jeśli będziemy robili z niej okłady, może pomóc zwalczyć opryszczkę.

Cudowna roślina? Być może, jednak nie jedyna, z której możemy korzystać.
 
 
Rumianek: na bóle brzucha i głowy
 
Nie zawracajmy sobie głowy tym, co jest wewnątrz liści rumianku. Powiedzmy, że są to substancje, które mogą wpływać na nasz organizm w zróżnicowany sposób.

Wykorzystujmy go przede wszystkim jako środek rozkurczający. Jako taki możemy stosować go na bóle brzucha; Nie zapominajmy jednak o innych jego właściwościach, takich jak łagodzenie zapaleń czy uspokajanie. Jeśli cierpimy na bóle głowy, możemy próbować leczyć się rumiankiem właśnie.
 
 
Szałwia na choroby skóry
 
Tę roślinę także znajdziemy w wielu suplementach diety. Nic dziwnego. Możemy wykorzystywać ją do łagodzenia objawów różnego rodzaju chorób skory. Przyda się nam na wypryski, skaleczenia i czyraki.

Na tym jednak nie koniec. Szałwię wykorzystujemy do uśmierzania stanów zapalnych w różnych częściach ciała. Stosujemy ją na bóle dziąseł, gardła i dróg rodnych.

A jeśli za bardzo się pocimy? Także w tym przypadku możemy skorzystać z szałwii. Zahamujemy dzięki niej nadmierną potliwość.
 
 
Koper: na kolki i trawienie
 
Nawet jeśli nie mamy dzieci, z pewnością znamy kogoś, kto ma. A skoro tak, to pewnie wiemy także, jak mogą męczyć kolki. Płacz dzieci, nerwy dorosłych i ogólne zmęczenie to najlepsza charakterystyka tego stanu rzeczy. Z kolkami możemy sobie radzić stosując koper ogrodowy.

Nie bądźmy jednak ograniczeni. Skoro możemy stosować koper u dzieci, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy używali go również sami. Roślinę wykorzystujmy jako środek na pobudzenie wydzielania soków trawiennych. Także i my poczujemy się dzięki niemu lepiej.
 
 
Majeranek: na biegunkę
 
Może się zdarzyć, że dobrze sobie podjemy. Wrzucimy na ruszt mnóstwo jedzenia, z którym nasz układ trawienny nie będzie mógł sobie poradzić. Z takim stanem poradzimy sobie dzięki majerankowi.

Roślina lub suplementy diety w skład których wchodzi pomogą nam także wtedy, gdy dopadnie nas biegunka.
 
 
Rozmaryn: na osłabienie
 
Bywamy zmęczeni, osłabieni a nawet wyczerpani. Nie wstydźmy się tego – to stan całkowicie naturalny, zwłaszcza w świecie, który gna do przed siebie i wymaga tego samego od wszystkich nas. Jeśli męczy nas niskie ciśnienie tętnicze i wywołane nim osłabienie, wykorzystajmy rozmaryn.

Jeśli będziemy go stosowali, lepiej poradzimy sobie ze zmęczeniem i wyczerpaniem. Rozgrzejemy się i wzmocnimy.
 
 
Tymianek: na przeziębienie
 
Na pewno słyszeliśmy reklamy, w których głos lektora zachęcał do stosowania tymianku. Wpadały nam w ucho z reguły w sezonie grypowym, wtedy gdy powszechne są przeziębienia. Nie powinniśmy się temu dziwić. Tymianek możemy wykorzystywać właśnie do łagodzenia objawów przeziębienia.

Sprawdźmy medykamenty i suplementy diety na kaszel – z pewnością znajdziemy w nich tę roślinę. Rzućmy okiem na skład innych – być może zobaczymy także pozostałe siedem, o których mowa wyżej.
 
 
Gdzie kupować zioła?
 
Nie każdy zostanie zielarzem, nie każdy też ma w ogóle dostęp do świeżych ziół. Z powodzeniem można je jednak zastąpić dedykowanymi preparatami ziołowymi.

Tabletki i preparaty na bazie ziół najlepiej kupować w aptekach, co gwarantuje ich jakość, skład i właściwe przechowywanie. Na początek polecam sprawdzić ofertę ziół w Cefarm24: http://www.cefarm24.pl/category/475,ziola-i-preparaty-ziolowe.

Szczególnie teraz – kiedy okres jesienny wzmaga problemy zdrowotne, a świeże zioła są trudniej dostępne, preparaty w tabletkach będą doskonałym rozwiązaniem jako suplement w codziennej diecie.