Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Zdrowa alternatywa dla sklepowych syropówCzęsto okazuje się, że syropy i soki od producenta syropów nie mają najlepszych składów. Znajdziemy tam bardzo dużo cukru i przeróżnych dodatków, które nie są dla nas zdrowe. Niemniej jednak, wiele osób nie może wyobrazić sobie bez nich życia. Używamy ich do deserów, drinków oraz piwa. Czy jest jakaś zdrowa alternatywa?

Ile soku jest w syropie?

Niestety syropy i soki od producenta syropów to w większości cukier. Nie mają one wiele właściwości odżywczych, a witaminy, które były w soku, którego użyto do ich produkcji zupełnie zniknęły. Dla przykładu, w syropie z dzikiej róży znajdziemy jedynie 4% zagęszczonego soku z owoców dzikiej róży. Nie prezentuje się to za dobrze. Prawo unijne mówi, że syrop musi zawierać 66% ekstraktu z owoców. Niestety w porównaniu z ilością cukru, jaką w nim znajdziemy nie prezentuje się to za dobrze. Na szczęście z łatwością możemy wykonać taki syrop samodzielnie w domu i ograniczyć ilość chemicznych dodatków, jakie do niego wrzucimy.

Syrop glukozowo-fruktozowy

Syropy i soki od producenta syropów bardzo często zawierają syrop glukozowo-fruktozowy. Wynika to z tego, że jest to tani sposób na przygotowanie tego rodzaju produków. Niestety nie powinniśmy jeść go za dużo, bo sprawia on, że będziemy ciągle czuli się głodni i zaczniemy tyć. Otyłość jest chorobą, z której bardzo trudno wyjść, a nadużywanie tego rodzaju składników bez wątpienia do niej prowadzi. Sprawia on też, że znacznie łatwiej jest nam zachorować na cukrzycę, z którą będziemy musieli żyć już do końca życia.

Domowy syrop – jak go wykonać?

Taki syrop możemy z łatwością wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy, że kupimy dobrej jakości owoce i rozgotujemy je z cukrem. Możemy do tego wykorzystać malinę, aronię, cytrynę czy nawet imbir. Taki syrop będzie znacznie zdrowszy, niż gotowiec ze sklepu. Przede wszystkim, będziemy dokładnie wiedzieli co do niego wkładamy, a więc nie znajdą się w nim żadne sztuczne dodatki. Poza tym, będzie on znacznie smaczniejszy, bo znajdą się w nim prawdziwe owoce świetnej jakości. Ciekawym pomysłem na domowy syrop będzie taki wykonany z cytryny, imbiru oraz miodu (który jest znacznie zdrowszy, niż cukier). Taki syrop będziemy mogli dodawać do herbaty w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienia i grypę. Dzięki temu nasza odporność się zwiększy, a nam uda się uniknąć nieprzyjemnych objawów. W dodatku nasz własny syrop faktycznie będzie miał w sobie cytrynę i imbir, a nie aromaty, które mają je imitować, żeby nas oszukać i przekonać do ich kupna.