Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Laser frakcyjny – ratunek dla skóryOstatnimi czasy coraz większą popularność zyskują zabiegi frakcyjne. Do ich wykonania wykorzystuje się laser frakcyjny, którego wiązka światła wnika w głębokie tkanki skórne. Dzięki temu skóra jest odświeżona, wygląda promienniej i młodziej.

Dlaczego laser frakcyjny jest tak bardzo popularny?

Laser frakcyjny zawdzięcza swoja popularność przede wszystkim temu, że jego działanie jest skuteczne i szybko zauważalne. Ponadto, po zabiegach frakcyjnych pacjent nie musi przechodzić długiej rekonwalescencji.

Laser frakcyjny wytwarza skupione wiązki światła, które tworzą na skórze mikrouszkodzenia. Sprawia to, że komórki skóry zostają pobudzone do szybszej regeneracji i zastępują powstałe uszkodzenia nową, zdrową tkanką. Dzięki temu skóra pacjenta nabiera świeżego i młodego wyglądu.

Dodatkowo, poprzez uruchomienie procesów gojenia skóry, stymuluje się w niej większa ilość kolagenu niż na co dzień. Powstały kolagen ujędrnia skórę, wygładza ją i wyrównuje jej koloryt.

Jakie są rodzaje zabiegów z użyciem lasera frakcyjnego?

Z informacji podanych na stronie https://shar-pol.pl/zabieg/ wynika, że występują dwa rodzaje zabiegów frakcyjnych, a dokładniej są to zabiegi nieablacyjne i ablacyjne. Podział ten został utworzony ze względu na uzyskiwane efekty po zabiegu.

Zabiegi nieablacyjne polegają na miejscowym przegrzaniu skóry do 1 mm głębokości. Ciepło wytwarzane przez laser pozostaje w tkance skórnej, nie jest odprowadzane na skutek odparowania. Sprawia to, że zabiegi nieablacyjne są bolesne. Zabieg nieablacyjny musi zostać wykonany kilkukrotnie, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Zabiegi ablacyjne polegają na użyciu lasera o mniejszej średnicy, tj. 0,1 mm. Metoda ta pozwala na głębsze działanie, ze względu na kilkukrotne naświetlanie tego samego miejsca. Najczęściej stosowanym laserem ablacyjnym jest laser CO₂.

Co wybrać – zabieg nieablacyjny czy ablacyjny?

Wybór lasera frakcyjnego jest kwestią indywidualną. W tej sprawie warto kierować się własnymi preferencjami i tym jakie efekty chcemy osiągnąć i w jakim czasie.

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że zabieg nieablacyjny trzeba kilkukrotnie powtarzać, a ponadto jest bardziej bolesny. Jednakże czas rekonwalescencji jest krótszy niż po zabiegu ablacyjnym. Zabieg ablacyjny jest mniej bolesny i może być wykonywany bez znieczulenia. Jest on bardziej skuteczny i daje lepszy efekt nic zabieg nieablacyjny, jednak czas rekonwalescencji jest znacznie dłuższy.