Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Objaśnianie marzeń sennychŚpimy przez średnio od 6 do 8 godzin na dobę. Podczas tego czasu nasz organizm się regeneruje i wypoczywa, nasze mięśnie się relaksują. Podświadomość jednak nie przestaje pracować, bo tworzy obrazy ze zlepków wspomnień i wyobrażeń, które nazywamy snami. Nie pamiętamy ich wszystkich, a jedynie niektóre – zazwyczaj te, podczas których się obudziliśmy. Co one znaczą?

Objaśnianie marzeń sennych

Sigmund Freud (1856 – 1939), wybitny austriacki lekarz i psychoanalityk, poświęcił dużą część swojego życia objaśnianiu snów. Uczony napisał książkę o tytule “objaśnianie marzeń sennych“, która, do dziś, jest jedną z najważniejszych pozycji wyjaśniających sny. Podstawowym wnioskiem płynącym z lektury jest to, że sny to odzwierciedlenie ludzkich marzeń. Mogą pojawiać się w dwóch formach – urojeń bądź manifestacji.

Freud uważa, że każdy nas sen łączy się z dniem wcześniejszym. Wystarczy, że np. kogoś minęliśmy na ulicy bądź pomyśleliśmy o nim bez żadnej głębszej przyczyny – możliwe, że pojawi się w naszym śnie. Wyróżnia się cztery dokładniejsze rodzaje snów – ważne dla psychiki wydarzenia bezpośrednie (dosłowna interpretacja np. ukochana osoba), niedawne istotne wydarzenie, ważne dla psychiki wydarzenia pośrednio (np. symbolika) oraz mieszanka istotnych wydarzeń.

W praktyce oznacza to, że śnią nam się ważne dla nas sytuacje. Dość często może to być dosłowne, np. konkretna osoba, egzamin czy inne wydarzenie, o którym myślimy. Może to być też przenośnia, np. spadanie nie symbolizuje dosłownego spadania w przepaść, a wielki strach.

Astrologia a sny

Kiedyś astrologia uznawana była za naukę, ale dziś, gdy nauka idzie do przodu, wiemy, że to raczej pseudonauka i zabawa niż fakty. Astrologia również zakłada, że sny rodzą się w podświadomości, a nie są kompletnie przypadkowe. Przywiązuje określoną symbolikę konkretnym obrazom, które się w snach pojawiają.

Astrologia przypisuje symbolikę w snach nawet kolorom np. kiedy śni nam się czerwony, ma nadejść gorący okres, a gdy jest to czerń – mają nadejść gorsze dni. Wszystko jedno, co się nam śni – ma to znaczenie, które objaśnione jest w senniku! Sny są, przez astrologię, traktowane jak przepowiednia. Jeśli nie wierzymy w to ślepo i nie przysłania to rzeczywistości, możemy spróbować się bawić w interpretację snów!

Nawracające sny

Większość snów nas nie stresuje. Bywają one zabawne albo nierealistyczne – nie wspominając o tych, których w ogóle nie pamiętamy, a tak jest z 99% snów! Jedyny rodzaj snu, który nas bardzo stresuje, to sny nawracające, których nie można się pozbyć.

Sen nawracający (np. codziennie wypadek samochodowy) najprawdopodobniej znaczy, że czymś się faktycznie bardzo przejmujemy. Poradzić musimy sobie nie w śnie, a w prawdziwym życiu, rozmawiając z bliskimi i szukając pomocy.