Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Dezynfekcja i sterylizacja – najważniejsze zasadyChoć dezynfekcja i sterylizacja to procesy, które pod wieloma względami nieco się od siebie różnią, to jednak tylko one są w stanie zapewnić bezpieczeństwo nie tylko w czasie zabiegów medycznych, ale również i tych, prowadzonych w gabinetach fryzjerskich i kosmetycznych. Jednak aby dezynfekcja i sterylizacja przebiegały zgodnie z planem, należy pamiętać o kilku dość istotnych zasadach.

Sterylizacja medyczna- rodzaje i zasady

Sterylizacja medyczna jest znacznie skuteczniejszym i efektywniejszym procesem usuwania drobnoustrojów z wybranej powierzchni. Należy pamiętać jednak o tym, że aby była w pełni skuteczna należy trzymać się kilku prostych, choć niezwykle istotnych zasad. Przede wszystkim wszystkie przedmioty poddawane sterylizacji muszą być czyste i suche. Nie należy również zapominać o ich właściwym zapakowaniu oraz o tym, że zanim trafią do sterylizacji musi zostać na nich przeprowadzona dezynfekcja medyczna. Ze względów bezpieczeństwa w czasie sterylizacji muszą być zachowanie wszelkie niezbędne procedury. Należy również zadbać o to, by po skończony procesie poddawane mu elementy nie były narażone na dalsze zanieczyszczenia.

W sterylizacji w zależności od wybranego przypadku wykorzystać można metodę:
– parową (tu wykorzystywane jest ciepło wilgotne),
– wykorzystującą suche powietrze,
– gazową niskotemperaturową,
– radiacyjną,
– chemiczną.

Jak wygląda kontrola sterylizacji ?

Sterylizacja medyczna ze względu na to, że usuwa wiele równych typów drobnoustrojów jest procesem niezwykle ważnym, dlatego też tak ważne jest przestrzeganie, bardzo dokładne wszystkich niezbędnych procedur. Z tego też względu konieczna jest kontrola procesu sterylizacji. Jak wykonywana jest krok po kroku? W praktyce wygląda to następująco:
Dezynfekcja medyczna,
– kontrola najważniejszych paramentów (głównie ciśnienia i temperatury) w czasie przebiegu procesu sterylizacji,
– stałe monitorowanie wskaźników (chemicznych, biologicznych, fizycznych).Po zakończonej sterylizacji wszystkie elementy poddawane procesowi muszą być przechowywane w ściśle określony sposób.