Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Przeszczep brody – co trzeba wiedzieć przed zabiegiem?Łysienie jest częstym problemem. Nie zawsze jednak dotyczy utraty włosów na głowie. Często zdarza się, że utrata włosów dotyczy brody lub starannie wypielęgnowanych wąsów. Jak wygląda przeszczep brody i co trzeba wiedzieć przed zabiegiem?

Kto powinien skorzystać z zagęszczania brody?

Przeszczep brody jest zabiegiem, który polecany jest każdemu mężczyźnie, który nie jest zadowolony z gęstości swojej brody. Przerzedzenia na brodzie bardzo często związane są z łysieniem, ale równie często jest to objaw choroby, która nazywa się Alopecia Barbera. Jej objawem są okrągłe, łyse plamy niewielkich rozmiarów.

Utrata włosów na brodzie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Jest jednak często bardzo stresująca i wpływa na samopoczucie i akceptację. Zagęszczanie brody polega na wypełnieniu ubytków zarostu, uzupełnieniu gęstości zarostu, uzupełnienie miejsc, które zostały pozbawione owłosienia lub pokrycia całego obszaru zarostu.

Jak wygląda zabieg zagęszczenia brody?

Przeszczep brody polega na przeniesieniu mieszków włosowych z tych miejsc, gdzie jest ich dużo na zarost. Jest to zabieg, który jest bardzo precyzyjny. Lekarz pobiera mieszki włosowe z okolic potylicy. Coraz częściej do zagęszczenia brody pobierane są włosy z dolnych okolic brody, dzięki temu można zachować jednolitą strukturę brody. Zachowany jest również jednolity kolor.

W trakcie zagęszczania brody robione są mikronacięcia, w których umieszczane są wcześniej pobrane mieszki włosowe. Chcąc szybciej wyleczyć drobne ranki, które powstają w trakcie zabiegu, miejsca zabiegu zostają naświetlone lampą LED.

Zalecenia po zabiegu

W pierwszym okresie po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, noszenia szalików czy zażywania gorących kąpieli. Nie wolno również opalać się. Bezpośrednio po przeszczepie brody należy zadbać o miejsca, do których zostały przeszczepione włosy. Co 2-4 godziny należy przemywać brodę solą fiziologiczną.

6 dni po zabiegu przeszczepienia brody można zacząć przemywać twarz kosmetykami o pH 5,5, – 5,8. Po 21 dniach można wrócić do normalnej pielęgnacji twarzy. Jest to również odpowiedni czas, by wrócić do normalnych aktywności, które pacjent uprawiał przed zabiegiem.

Zagęszczanie brody jest zabiegiem bezpiecznym. Jednak jego powodzenie oraz naturalny wygląd brody zależy od umiejętności lekarza, który musi przeszczepić mieszki włosowe w jak najmniejszych grupach. Ważne jest również umieszczenie ich pod kątem, który będzie zbliżony do naturalnego.