Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Hemoroidy zewnętrzne – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganieSzacuje się, że z chorobą hemoroidalną może borykać się nawet co druga osoba. Część chorych ma problem z tzw. hemoroidami zewnętrznymi, które zlokalizowane są na zewnątrz odbytu. Kiedy najczęściej dochodzi do ich powstania? Jakie towarzyszą im objawy? Jak leczyć hemoroidy zewnętrzne i zapobiegać ich powstawaniu?

Przyczyny

Medycyna nie jest pewna, w jaki sposób dochodzi do powstawania hemoroidów, jednak istnieje szereg czynników, które sprzyjają chorobie hemoroidalnej.

Najczęściej hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne wywołane są przez zaparcia oraz biegunki, którym sprzyja nieprawidłowe działanie guzków krwawniczych odbytu, czyli właśnie hemoroidów.

Dodatkowo hemoroidy mogą pojawić się na skutek siedzącego trybu życia i braku ruchu. Częściej dotykają też osób otyłych i seniorów. Ponadto choroba hemoroidalna może być efektem ciąży i porodu.

Objawy

W chorobie jak zewnętrzne Hemoroidy objawy koncentrują się na zewnątrz odbytu. Chory może wtedy czuć niewielkie zgrubienia wokół odbytu, czyli obrzęknięte guzki krwawnicze. Często towarzyszą im swędzenie i pieczenie. Mogą pojawić się także takie objawy hemoroidów zewnętrznych jak niewielki ból, który nasila się w przypadku zakrzepów, krwawienie widoczne w postaci jasnoczerwonej krwi na stolcu, papierze toaletowym.

Zazwyczaj hemoroidy zewnętrzne utrzymują się przez kilka tygodni, a następnie zanikają, gdy nie dochodzi do kolejnego podrażnienia guzków krwawniczych przez zaburzony rytm wypróżnień.

Leczenie

W przebiegu schorzenia jak hemoroidy objawy leczone są głównie doraźnie, aby poprawić komfort chorego. Do tego celu można zastosować dostępne w aptekach leki bez recepty, na przykład czopki na hemoroidy, kremy czy żele. Mają one działanie znieczulające, przeciwzapalne, wzmacniające naczynia krwionośne, przeciwbakteryjne.

Dostępne są także specjalne sztyfty do krioterapii, które pozwalają na stopniowe złagodzenie dolegliwości.

W ciężkich przypadkach hemoroidy leczy się zabiegowo. Stosowane są metody jak założenie gumki, wymrażanie, operacje laserowe.

Zapobieganie

Aby zmniejszyć ryzyko nawrotu hemoroidów, warto pamiętać głównie o zdrowej diecie oraz o ruchu. Dieta powinna być bogata w płyny oraz w błonnik.

Osoby wykonujące pracę siedzącą powinny pamiętać o częstym wstawaniu z krzesła. Zaleca się także ograniczyć stosowanie środków przeczyszczających i zrzucenie nadmiernej wagi.