Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Dziurawiec – właściwości i zastosowaniaDziurawiec pospolity to roślina, którą inaczej nazywa się również zielem świętojańskim. Mówi się o nim, że jest to polne złoto – a to ze względu nie tylko na jego piękny, żółty kolor, ale i niezliczone, prozdrowotne właściwości. Już w starożytności Ludzie chętnie wykorzystywali moce dziurawca, przepisując mu zbawienne działanie, jeśli chodzi o gojenie ran oraz ludzki układ nerwowy.

Dziurawiec kiedy zbierać?

Osoby zastanawiające się, kiedy najlepiej zbierać dziurawiec, powinny przede wszystkim wiedzieć, jak w ogóle rozróżnić tę roślinę. Nie jest to trudne myśli dziurawiec wyróżnia się charakterystycznymi listkami, które pod światło wyglądają jak gdyby były podziurawione cienką igiełką. To właśnie te niewielkie dziurki – w rzeczywistości zbiorniczki olejków eterycznych – odpowiadająca prozdrowotne działanie rośliny.

Dziurawiec zbiera się w okresie jego kwitnienia- to jest od czerwca do września. Pierwszy zbiory przypadają na okres od początku czerwca do połowy lipca, kiedy zbierać należy młode pędy z pączkami rośliny. Ponowne zbiory następują dopiero pod koniec sierpnia, kiedy przycięte pędy ponownie zakwitną. Dziurawiec bywa nazywany zielem świętojańskim Nie bez powodu – Niezależnie od tego, kiedy rozpoczyna się lato, a temperatury na dworze wzrosną, dziurawiec zawsze zakwitnie do 24 czerwca, czyli nocy przesilenia letniego.

Dziurawiec zastosowanie

Dziurawiec we współczesnej ziołoterapii stosuje się przede wszystkim w leczeniu stanów zapalnych dróg żółciowych, a także mięśnie przewodu pokarmowego. Pomocny może okazać się także w początkowej fazie kamicy żółciowej, Przy problemach z pęcherzykiem żółciowym, a także w czasie osłabienia czynności wątroby. Z racji tego, że w dziurawcu występuje duża ilość flawonoidów, zioło to wykazuje działanie moczopędne – to też często wykorzystuje się je przy leczeniu kamicy moczowej.

Z racji tego, że w soku dziurawca zawarte są spore ilości hiperycyny, spożywanie go uspokaja i wycisza organizm. Dlatego też dziurawiec coraz częściej stosuje się w leczeniu nerwicy, depresji, wyczerpania nerwowego oraz stanów Niepokoju. Warto podkreślić, że dziurawiec jest rośliną bezpieczną zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, to też można stosować go u wszystkich grup wiekowych pacjentów.