Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Problemy osób starszych w XXI wiekuXXI wiek słynie z tego, że niestety każdy z nas ma jakieś problemy. Niestety jednak jedna grupa społeczna ma ich zdecydowanie więcej – mowa tu oczywiście o seniorach. Jak przedstawiają się obecnie problemy osób starszych i jak możemy im zaradzić?

Problemy zdrowotne seniorów

Przede wszystkim seniorzy mają często wiele problemów zdrowotnych. Cukrzyca, problemy z krążeniem, niewydolność serca, stan po zawale serca, problemy z układem trawiennym, nadciśnienie – to praktycznie zestaw chorób każdego seniora. Czy można jakoś dopomóc osobie starszej z tymi problemami?

Oczywiście, że tak. Przede wszystkim na scenie pojawiają się tutaj leki, które są bardzo ważne w kwestii pomocy osobom starszym. Często jednak się na tym zatrzymujemy, nie wiedząc, że dla zachowania dobrego zdrowia seniorów potrzebnych jest jeszcze kilka innych rzeczy. Wymienić trzeba tu chociażby zdrową dietę, odpowiednią dla seniorów, oraz aktywność fizyczną dostosowaną do ich wieku i możliwości zdrowotnych.

Problemy społeczne osób starszych

Następnie pojawiają się problemy społeczne seniorów. Dzisiaj na szczęście te problemy osób starszych powoli są rozwiązywane, jednak ciągle nie do końca. Wróćmy jednak na razie do problemów – jakie z nich możemy tutaj wymienić? Oczywiście będą to na początek problemy z samotnością . Dzisiaj niestety nawet jeśli osoba starsza ma rodzinę, to rodzina ta bywa rozproszona po absolutnie całym świecie. W efekcie często starsze osoby siedzą same w domach.

Im starsi jesteśmy, tym także mniej udzielamy się społecznie i mniej wychodzimy z domu – choć właśnie to na szczęście się już dzisiaj zmienia. Dawniej nie było żadnych kółek dla seniora, fitnessów , uniwersytetu trzeciego wieku itp. Dzisiaj zaś nie tylko że te aktywności są, to jeszcze osoby starsze mają wiele możliwości uczestniczenia w różnych wolontariatach, gdzie naprawdę ich obecność jest potrzebna i dużo znaczy.

Finanse seniorów

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o jednej ważnej sprawie, a mianowicie o finansach osób starszych. Zasadniczo nie prezentują się one zbyt różowo – po opłaceniu leków, czynszu i innych koniecznych spraw seniorom nie zostaje dużo w portfelach.

Co możemy zrobić jako społeczeństwo czy rodzina? Jako rodzina możemy na pewno wspomóc delikatnie naszego przodka – w końcu to on nas wspomagał przez całe życie. Zaś jako społeczeństwo możemy starać się utrzymywać, czy organizować jeśli mamy możliwość zniżki dla seniorów, bezpłatną komunikację dla nich po osiągnięciu pewnego wieku itp. Są to drobne rzeczy, ale bardzo istotne.