Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Leczenie żył bez tajemnicPacjenci, których przyjmuje klinika flebologii Łódź doskonale zdają sobie sprawę nie tylko z tego, czym są żylaki. Dysponują także wiedzą na temat tego, jakie mogą być konsekwencje ignorowania ich istnienia. Choć jednak problem dotyczy nawet co trzeciej kobiety i co piątego mężczyzny, nasza wiedza na temat choroby żylnej pozostawia wiele do życzenia.

Żylaki – co to takiego?

Termin „żylaki” jest wykorzystywany, gdy chce się opisać żyły charakteryzujące się krętym przebiegiem. Pojawiają się one przede wszystkim w obrębie kończyn dolnych. Początkowo irytują przede wszystkim dlatego, że nie wyglądają najbardziej atrakcyjnie. Osoby decydujące się na leczenie żył Łódź zwykle podejmują jednak bardziej konkretne działania wtedy, gdy żylaki nie tylko obniżają atrakcyjność wizualną nóg, ale i powodują ich bolesność. Do dziś medycyna nie jest w stanie odpowiedzieć kompleksowo na pytanie o to, dlaczego powstają żylaki. Wiemy jednak, że dużą rolę mają w ich przypadku do odegrania predyspozycje genetyczne. Problem jest też wiązany z płcią i trybem życia. Żylakom nie sprzyja praca, w której pozostaje się bez ruchu – nie ma przy tym znaczenia, czy jest to praca stojąca, czy też siedząca.

Jak rozpoznać problem w porę?

Istnieje wiele mitów na temat żylaków, które są powtarzane przez kolejne grupy pacjentów. Jeden z najbardziej rozpowszechnionych mówi o tym, że leczenie żylaków jest wyjątkowo trudne, a jedynym rozwiązaniem, które ma szansę się sprawdzić jest Usuwanie żylaków łódź. Jeśli pacjent nie zainteresował się w porę swoim stanem zdrowia, taka ewentualność musi być brana pod uwagę, zwykle jednak walka z żylakami jest znacznie mniej inwazyjna. Oczywiście, szansa na sukces jest tym większa, im szybciej uda się rozpoznać schorzenie, a następnie – poszukać wsparcia u flebologa. Niestety, należy liczyć się z tym, że spektrum objawów choroby żylnej jest szerokie. Przeważnie alarmuje obrzęk kończyn, uczucie ciężkości oraz wrażenia bólowe, które charakteryzują się różnym stopniem nasilenia. Chorzy mogą jednak uskarżać się także na pieczenie i mrowienie nóg oraz uporczywe swędzenie. Jednym z objawów choroby żylnej są też kurcze mięśniowe, zwłaszcza jeśli dają o sobie znać w nocy.