Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Zapotrzebowanie kaloryczneKażda osoba dbająca o szczupłą i zdrową sylwetkę świetnie orientuje się w nie tylko w optymalnym doborze aktywności fizycznej, ale również w zasadach zdrowego odżywiania. To niezwykle istotne, aby kontrolować ilość spożywanych kalorii, a treningi siłowe czy aerobowe dobierać indywidualnie i z uwzględnieniem różnych czynników.

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość kalorii, jaką należy dostarczyć w ciągu dnia organizmowi. I choć definicja jest prosta to indywidualne ustalenie zapotrzebowania kalorycznego już takie łatwe nie jest, bowiem zależy ono od różnych czynników.W pierwszej kolejności należy wspomnieć o wieku oraz wskaźniku masy ciała, czyli BMI. Inne zapotrzebowanie na kalorię będzie miał szczupły i wysportowany dwudziestolatek, a zupełnie inne czterdziestolatka z nadwagą. Ważny też jest ogólny stan zdrowia. Plan treningowy i zapotrzebowanie energetyczne dla osób chorujących przewlekle i na stałe przyjmujących leki będzie zgoła inne od tych, którzy nie chorują (nawet jeśli są w tym samym wieku, a ich wskaźnik BMI jest na tym samym poziomie).

Jak obliczyć zapotrzebowanie na kalorie?

Zapotrzebowanie kaloryczne można w bardzo łatwy sposób wyliczyć używając specjalnie przygotowanego kalkulatora dostępnego w Internecie. To świetne narzędzia, które do obliczenia właściwego wyniku analizuje wiele zmiennych: wagę, wiek, wzrost, ogólny stan zdrowia, poziom aktywności fizycznej.Zapotrzebowanie kaloryczne można również wyliczyć przy pomocy dietetyka i ta opcja jest szczególnie polecana osobom pragnącym schudnąć, ponieważ pod okiem specjalisty cały proces odbywa się bezpiecznie.

Różnice w zapotrzebowaniu kalorycznym kobiet i mężczyzn

Mężczyźni mają większe zapotrzebowanie kaloryczne niż kobiety i wynika to głównie z budowy ciała, fizjologii oraz poziomu poszczególnych hormonów. Ponadto mężczyzna z natury posiada więcej masy mięśniowej niż kobieta.Nie dotyczy to oczywiście wszystkich, ponieważ obecnie wiele kobiet trenuje siłowo, a wielu mężczyzn porzuciło pracę fizyczną, co sprawia, że często zapotrzebowanie kaloryczne tych dwóch grup się wyrównuje.