Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Jak wygląda leczenie zachowawcze owrzodzenia podudzi?Choć owrzodzenie podudzia jest schorzeniem długotrwałym, trudnym do opanowania, a przede wszystkim bolesnym, nie oznacza to wcale, że nie można mu się przeciwstawić. Osoby świadome zagrożenia często poddawane są leczeniu zachowawczemu. Te jest w stanie zapobiegać pojawianiu się wrzodów i minimalizować ich skutki.

Choroby prowadzące do owrzodzeń podudzi

Owrzodzenie podudzia może mieć wiele źródeł. Przeważnie kojarzymy je jednak z niektórymi chorobami przewlekłymi. Tu na pierwszy plan wysuwa się cukrzyca, choć nie tylko ona zwiększa zagrożenie pojawieniem się owrzodzeń w okolicach ud. Lekarze przestrzegają przed nimi także pacjentów zmagających się z chorobami żylnymi oraz tych, których problemem jest otyłość.Żadna z wymienionych chorób nie musi być gwarancją wystąpienia Owrzodzenia podudzi, każda może jednak potęgować zagrożenie tym schorzeniem. Warto mieć to na uwadze stosując się zarówno do zaleceń z zakresu profilaktyki, jak i leczenia zachowawczego.

Jak wygląda leczenie zachowawcze owrzodzenia podudzi?

Problemy z owrzodzeniami podudzi mogą być zwalczane już w zarodku. Ryzyko ich pojawienia zmniejsza się, gdy pacjenci zagrożeni nimi unikają nadwagi i nie rezygnują z aktywności fizycznej. Warto też pamiętać, że pewien wpływ na rozwój choroby ma to, jakie ubranie jest noszone przez osoby zagrożone tym schorzeniem. Jeśli jest ono przesadnie obcisłe, a do tego posiada drażniące skórę szwy, zrezygnowanie z niego jest wskazane jak najszybciej. Dobrym pomysłem może okazać się też unikanie nie tylko długiego stania, ale również siedzenia w jednym miejscu.Leczenie zachowawcze owrzodzeń podudzi bazuje przede wszystkim na terapii uciskowej. Jej naczelnym zadaniem jest zwiększenie miejscowego ciśnienia hydrostatycznego. Terapia uciskowa przyczynia się również do tego, że mamy do czynienia ze znaczącym zmniejszeniem ciśnienia w naczyniach żylnych powierzchniowych. Ucisk prowadzi także do przyspieszenia tempa, w jakim krew przepływa przez żyły głębokiej. Należy jednak pamiętać, że o skuteczności terapii uciskowej można mówić jedynie wtedy, gdy jest ona prowadzona pod okiem lekarza.