Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Wchłanialne nici chirurgiczneLekarze zajmujący się zszywaniem ran mają do wyboru różne nici chirurgiczne. Podstawowym kryterium ich podziału jest wchłanialność, która określana jest na podstawie zdolności szwów do resorpcji. Przyjrzyjmy się szwom rozpuszczalnym.

Różny czas, ale jeden cel

Nici chirurgiczne wchłanialne stosowane są przede wszystkim podczas operacji, w których szycie następuje wewnątrz organizmu. Celem nici jest wówczas podtrzymanie tkanek do czasu ich wyleczenia. Wraz z gojeniem się rany, gdy nici stają się zbędne, tracą one swoją wytrzymałość i ulegają absorbcji, dzięki czemu nie trzeba ich już usuwać. Czas procesu wchłaniania nie zawsze jest taki sam. Średnio wynosi on około 2-3 miesięcy, ale przy bardziej zaawansowanych zabiegach wykorzystana nić chirurgiczna może wchłaniać się nawet do 7 miesięcy. Czas ten zależy między innymi od materiału, z którego jest wykonana.

Naturalne czy syntetyczne

Wchłanialne materiały mogą być naturalne lub syntetyczne. W każdej opcji wykorzystać można różne tworzywa. W przypadku nici naturalnych może to być catgut lub inne włókna kolagenowe produkowane z jelit zwierzęcych. Ich największą zaletą jest pełna biodegradacja w ciele pacjenta realizowana dzięki substancjom enzymatycznym zawartym w skórze. Niestety czasami mogą one wywoływać silne właściwości odczynowe i doprowadzać do stanów zapalnych.

Mniejsze ryzyko takich reakcji pojawia się przy korzystaniu ze szwów syntetycznych. W tym przypadku Nić chirurgiczna może być produkowana przy wykorzystaniu substancji, takich jak poliglactin, poliglecaprone, polyglycolic. Za wchłanialność odpowiada zachodząca w ciele pacjenta reakcja hydrolizy.

Kiedy wykorzystuje się wchłanialne nici chirurgiczne?

Rozpuszczalne szwy często wykorzystuje się przede wszystkim w szyciu ran wewnątrz organizmu, gdzie ciężko byłoby się ponownie dostać, by zdjąć nałożony szew. Innym ważnym powodem jest estetyka. Ma ona ogromne znacznie w chirurgii plastycznej, gdzie ważne jest, by nici nie pozostawiały po sobie niechcianych śladów. Podobnie jest przy ginekologii. Wchłanialne nici chirurgiczne stosowane są też przy zabiegach, gdzie okres podtrzymania rany jest krótki, jak w stomatologii.

Oczywiście to tylko przykłady, a nie ścisłe reguły. O tym, jakie szwy zastosować powinien zdecydować lekarz, który oceni daną sytuację i podpowie najlepszy sposób jej rozwiązania.