Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Dom opieki – miejsce tętniące życiemPobyt w domu opieki społecznej to nie koniec świata, gdyż i tutaj życie toczy się zupełnie normalnie. Pensjonariusze mogą realizować swoje pasje, a co istotne zarażać nimi innych. Nawet dom opieki dla chorych na alzheimera to nie zakład karny, choć trzeba uczciwie przyznać, że panuje w nich większa dyscyplina niż w pozostałych domach dla seniorów.

Jakie zmiany zaszły na przestrzeni lat w domach opieki społecznej?

Zasadnicza zmiana dokonała się w wystroju wnętrz, bo współczesne domy opieki nie przypominają już zakładów zamkniętych, jakimi były kiedyś. Dawno minęły czasy, w których domy starców kojarzone były z zapachem leków, szarością, totalnym odizolowaniem od otaczającego świata. Teraz są kolorowe, pełne światła i życia domy opieki mazowieckie rozumie, iż pełnią one rodzaj przystani dla schorowanych staruszków, więc nie wypada, by kojarzyły im się z przechowalnią czy kostnicą.

Po drugie ma znacznie urozmaicone posiłki dom opieki mazowieckie rozumie, iż zbilansowana dieta jest tak samo ważna dla seniorów, jak zabiegi lecznicze. Dzięki niej starsze osoby tryskają energią i mają ochotę realizować swoje pasje. Po trzecie personel medyczny stał się bardziej przyjazny i empatyczny, przez co seniorom nie kojarzy się już tak źle dom opieki mazowieckie rozumie, iż inwestowanie w wykwalifikowaną kadrę medyczną się opłaca i nie jest to kaprys, a korzystna inwestycja.

Co można robić w domu opieki społecznej?

W zasadzie jest wiele możliwości. Seniorzy mogą uczestniczyć w zajęciach plastycznych lub udać się do pracowni komputerowej, by poszerzyć swoją wiedzę na temat obsługi komputera. Dla tradycjonalistów pozostaje czytanie książek na przykład na zewnątrz budynku lub spacery pod czujnym okiem personelu. Mają jeszcze inne formy rozrywki domy opieki mazowieckie jako pierwsze pozwoliło swoim pensjonariuszom na udział w warsztatach aktorskim, a jak wiadomo teatr to najbardziej fascynująca forma aktywności umysłowej.

Dlaczego w domu opieki dla chorych na alzheimera jest znacznie większy rygor?

Powód jest oczywisty, ponieważ pacjenci z demencją nie radzą sobie najlepiej z codziennymi obowiązkami, a dodatkowo często ulegają wypadkom lub gubią się nawet w dobrze znanym otoczeniu. W związku z tym muszą być pod stałą obserwacją kamer i personelu. Niestety jest to przykra konieczność i nieco ogranicza prywatność pacjentów.

Jednak wartością nadrzędną jest ich bezpieczeństwo. Mimo że dom opieki dla chorych na alzheimera to nie więzienie, najbliżsi chorych mają o nim przeważnie niepochlebną opinię. Może to przez ten stały monitoring, a może przez zakodowane w głowie uprzedzenia na temat tego typu placówek.