Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Metody leczenia pokrzywkiW leczeniu pokrzywki ważne jest unikanie alergenów. Jeśli wiemy, jakie czynniki powodują występowanie pokrzywki, wówczas należy ich unikać. Czasami pokrzywka na twarzy powstaje przez częste pocieranie skóry- na przykład szalikiem. Warto mieć tego świadomość, aby w przyszłości tak planować zakupy modowe, aby unikać kontaktu skóry z jakąkolwiek częścią ubrania.

Leki antyhistaminowe

Konieczne jest także stosowanie leków antyhistaminowych. W ciężkich przypadkach leczenie pokrzywki na twarzy przebiega z użyciem leków sterydowych. Ze względu jednak na liczne skutki uboczne, jakie niesie ze sobą regularne spożywanie tego typu leków, poleca się jak najszybsze zerwanie z ich stosowania.

Lewocetyryzyny na pokrzywkę
W leczeniu pokrzywki twarzy coraz częściej używa się lewocetyryzyny, czyli leki nowej generacji. Są to leki z grupy antyhistaminowych, który działa tylko na pokrzywkę, a więc wykazuje silne właściwości selektywne. Jest chętnie wybierany przez lekarzy ze względu na to, że jako jeden z nielicznych nie oddziałuje zbyt mocno na wątrobę.

Co na swędzenie twarzy przy pokrzywce?
Gdy pokrzywka daje o sobie znać w postaci swędzenia skóry, wówczas należy zastosować maści, które zmniejszają odczuwanie swędzenia. Maści tego typu dostępne są w aptekach bez recepty.

Farmakologiczne leczenie pokrzywki na twarzy nieantyhistaminowe

Zdarza się, że lekarz zaleca branie leków spoza grupy antyhistaminowych. Są to głównie takie leki, jakie stosuje się lecząc zgagę. Są dobre dla pacjentów, którzy mają obniżoną odporność na działanie leków z pierwszej grupy.

Gdy pokrzywka jest przewlekła i odporna przez wiele lat na leczenie jakimkolwiek specyfikiem, wówczas możemy spotkać się z tym, że lekarze przepiszą nam leki montelukasty. Czasami również stosuje się leki działające antydepresyjnie, na przykład deksepinę. Należy jednak uważać – długotrwałe działanie takich leków może doprowadzić w naszym przypadku do licznych skutków ubocznych w zachowaniu i w samopoczuciu.

Czy stosowanie leków jest skuteczne?
W większości przypadków, gdy pokrzywka objawia się po raz pierwszy, wówczas już po 6-tygodniowej kuracji lekami objawy mijają. Znacznie trudniej jest, gdy pokrzywka na twarzy towarzyszy pacjentowi przez całe życie. Wówczas należy przygotować się albo na bardzo drogie badania diagnostyczne, albo na testowanie leków, które mogą mieć negatywne skutki uboczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki