Dobre Zdrowie

Zdrowy styl zycia, medycyna

Anoreksja – choroba, którą niełatwo zdiagnozować, a tym bardziej zdusić w zarodkuAnoreksja to bardzo podstępną i trudna do wykrycia choroba. Atakuje ona znienacka, a co gorsza powoduje ona, że chory nawet nie zdaje sobie sprawy, że faktycznie coś mu jest. Wręcz przeciwnie wmawia sobie, że jego punkt widzenia jest słuszny, a wszyscy inni się go niepotrzebnie czepiają.

Czemu anorektycy nie widzą zagrożenia w tym, że są coraz chudsi i wątlejsi?

Po pierwsze, bo mają zaburzony obraz własnego ciała. Oni zawsze przeglądając się w lustrze, widzą osobę otyłą, która według nich ma jeszcze wiele do zrzucenia zredukowania. To bardzo złudne, gdyż tak naprawdę nie widzą, że z dnia na dzień po prostu nikną w oczach. Po drugie anorektykom restrykcyjne diety i głodówki dają siłę do działania i głębokie poczucie, że nad wszystkim panują.

W końcu waga leci w dół, oni są chwaleni za swój wygląd. Przynajmniej tak jest w początkowej fazie anoreksji, później ulega ta całkowitej zmianie. Po drugie diety i ćwiczenia pozwalają osobom chorym zakładać nawet bardzo obcisłe rzeczy, przez co czują się oni piękni i wyjątkowi. Kompletnie nie zauważają oni, iż ubrania te wiszą na nich tak samo- jak na sklepowych manekinach.

Początki anoreksji objawy

Na początku osoby z zaburzonym sposobem odżywiania nie różnią się zbytnio od innych. Chcą jedynie wyeliminować ze swojej diety niezdrowe produkty i nieco stracić na wadzę. Tyle tylko, że u nich odchudzanie przeradza się w toksyczną obsesję, a nie w korzystny trend zdrowotny.

Są bardzo niewinne początki anoreksji objawy są dosyć skąpe i potencjalnie niegroźne. No, bo za co karać dziecko, które nie zjadło śniadania lub obiadu. Jednak wstręt do jedzenia to dopiero początek gehenny. Za nim przyjdą inne symptomy, które są już namacalnymi dowodami na to, że dziecko może być anorektykiem.

Co jeszcze może zwiastować anoreksję?

Na pewno fakt, iż nasza pociecha zaczyna bardzo intensywnie ćwiczyć. A nie ma przecież ku temu racjonalnych przesłanek. Po drugie anorektycy czują wstręt przed rozbieraniem się lub pójściem na plaże. Po trzecie bardzo emocjonalnie reagują na uwagi bliskich, iż chyba przesadzili z odchudzaniem.

Po czwarte osoby z zaawansowaną anoreksją z uporem maniaka liczą kalorie i starają się, by posiłki spożywane przez nich były jak najmniejsze. Po piąte przed rodziną i znajomymi udają, że wszystko z nimi w porządku. Jednak pokątnie chowane jedzenie, niezdrowa fascynacja tematem odchudzania i zgrabnej sylwetki oraz coraz gorsza kondycja włosów i paznokci u dziecka. Powinna uzmysłowić rodzicom, że z ich latoroślą dzieje się coś bardzo złego.